Emitowane w latach 1965-1967 spektakle telewizyjnego Teatru Sensacji Kobra, a w latach 1968-1969 odcinki serialu Stawka pokaźniejsza niżeli życie bez dwóch zdań należą do kanonicznych dzieł kultury modnej doby PRL.
I choć ich przyjęcie przez publiczność było najróżniejsze, zgodność ukazywanych na ekranie realiów z ich historycznymi odpowiednikami znikoma, a wiszące nad łóżkami dziewcząt i chłopców plakaty ze Stanisławem Mikulskim w niemieckim mundurze budziły mieszane emocje u przedstawicieli pokolenia II wojny światowej, to jednak nie sposób zaprzeczyć, iż mamy tu do czynienia z tworem kultury, który w znaczny sposób wpływa na jej postrzeganie przez kolejne generacje.
Na ile jest to wpływ znaczący i trwały? Czy da się go wykazać i przeanalizować? Co w świadomości historycznej Polaków pozostało z wiedzy o II wojnie światowej, Niemcach, polskim Podziemiu? Czy po ponad pięćdziesięciu latach spektakle i serial zachowały coś, a jeżeli tak, to co, ze swej pociągającyej mocy? Prezentowana publikacja jest wynikiem konferencji, podczas której szukaliśmy odpowiedzi na te i inne pytania w kontekście Stawki pokaźniejszej niżeli życie.
skatalogowane tu teksty nie wyczerpują listy zagadnień wartych przeanalizowania. Mamy jednak nadzieję, iż te już poruszone przyczynią się zarówno do pełniejszego zrozumienia owego fenomenu kulturowego, jak i jego oddziaływania na odbiorców.