przedstawiamy zbiór historii opartych na doświadczeniu wojennym Alfreda Budzyńskiego i płynących z nich refleksji, które przeplatają się z ekologiczną filozofią życia autora, oraz jego wierszami.,,Na kamiennej płycie grobowej siedział w zamyśleniu żołnierz bez pasa, w rozchełstanej koszuli, o nieco osmolonej twarzy, tak jakby urwał się z jakiejś bitwy, by tutaj bezpiecznie się zadekować.
- Pan Alfred. Witaj, bracie - odezwał się cicho". Z opowiadania Rozmowa z biesem,,Zdarza się też, iż zło usunie tę resztkę dobra, która odzywa się w nas jako głos sumienia. Wówczas w sprzyjających warunkach, jakie wytwarza totalitaryzm, następuje inkubacja i gwałtowne rozmnażanie się wyczłowieczonych istot, zdolnych do zrealizowania ludobójstwa.
Moje dzieciństwo zetknęło mnie z takimi istotami. W zacisznym, zasłanym dymem z jesiennych ognisk, ocienionych daliami, ozłoconym wschodzącym słońcem Turzyńcu. W tym raju ludzie urządzili mi piekło".
Z opowiadania Biała Dusza Autor Alfred Budzyński (ur. W 1935 roku Turzyńcu na Roztoczu) to poeta, pisarz, filozof, emerytowany nauczyciel. Jako dziecko był świadkiem pacyfikacji Zamojszczyzny. Ma kilkanaście publikacji z ochrony środowiska, wyróżnienie w międzynarodowym konkursie ECO-2000.
Jest autorem globalnego podejścia do ochrony środowiska pod nazwą,,organiczne Sumienie" i pomysłodawcą Światowego Rejestru Ochrony Atmosfery pod znakiem Ankh (najstarszy egipski hieroglif ludzkości oznaczający życie).
Za radą Al Gore'a, wiceprezydenta USA w latach 1993-2001, ideę tę zgłosił na konkurs Virgin Earth Challenge. Jego ideę,,organicznego Sumienia" nieżyjący już profesor Julian Aleksandrowicz ocenił w słowach:,,Wcześniej czy później ludzkość będzie musiała przyjąć pana ideę, jeśli wyrazi wolę dalszego rozwoju".
Książka Niebieski kwiatek nadziei została zaprezentowana podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego 2017.