w sytuacji endometriozy nie ma jednego, jednoznacznego objawu. Na ogół występującym symptomem jest bolesne miesiączkowanie - nie tylko brzmi okropnie, lecz i jest okropne: są to skurczowe bóle w podbrzuszu przed, w czasie lub po miesiączce. Niestety, endometrioza objawia się nie tylko w postaci bólu w podbrzuszu.
To tylko kilka innych, częstych objawów endometriozy:
- ból w czasie lub po stosunku płciowym i problemy w życiu intymnym;
- bezpłodność;
- wyczerpanie;
- nudności i wymioty;
- potężnie wzdęty brzuch;
- ból i/lub krwawienie przy oddawaniu moczu albo stolca;
- zaparcia albo biegunki;
- ból w dolnej części pleców lub odcinku lędźwiowym kręgosłupa;
- silne krwawienia miesiączkowe.
Do nietypowych objawów endometriozy należeć mogą:
- ból bioder;
- bóle nóg (przeważnie po lewej stronie);
- ból w pochwie, odbytnicy;
- refluks, często w czasie menstruacji;
- migreny, często w czasie menstruacji;
- nerwobóle (kości łonowej, rwa kulszowa między odbytem a pochwą).
Jakie są przyczyny endometriozy? Dlaczego tak trudno ją zdiagnozować? I co najważniejsze, w jaki sposób leczyć endometriozę? Na wszystkie te pytania odpowie Autorka - Martina Liel, która od lat sama zmaga się z tą chorobą. W książce dzieli się z tobą nie tylko swoją przepełnioną fizycznym bólem historią,ponadto rzuca nowe światło na chorobę z naukowego punktu widzenia. W łatwy i przystępny sposób objaśnia kluczowe zagadnienia, które dotyczą kobiet cierpiących na endometriozę i ich rodzin. Znajdziesz tu informacje dotyczące sposobów diagnozowania choroby oraz jej prawdopodobnych przyczyn. Autorka opisuje również niewiarygodnie ważny temat leczenia endometriozy - od farmakoterapii, przez terapię hormonalną, aż po leczenie chirurgiczne.
Jak medycyna naturalna może ci pomóc w walce z endometriozą?Autorka udowadnia też, że oprócz medycyny tradycyjnej, istnieje także szereg terapii medycyny naturalnej, które przynoszą ulgę w dolegliwościach związanych z endometriozą. Zwraca twoją uwagę na konwencjonalną Medycynę Chińską z jej ziołami, a także akupunkturą, która wspiera nadwyrężony stanami zapalnymi układ odpornościowy. Przekonuje,znakomitym wsparciem organizmu w leczeniu będą jeszcze homeopatia i fitoterapia (ziołolecznictwo) i aromaterapia, biofeedback, terapie kwiatowe Bacha czy ajurweda. Podaje konkretne wskazania i dane dotyczące używania każdej z tych terapii.