Historia fizyki w Polsce to kompleksowy opis rozwoju polskiej fizyki na przestrzeni dziejów. Autor - Profesor Andrzej Kajetan Wróblewski, w swej książce ukazuje rozwój polskich badań w dziedzinie fizyki na tle historii fizyki pozostałych krajów.
Historia fizyki w Polsce gromadzi liczne biogramy polskich fizyków, wzbogacone o nieznane fakty z życia polskich naukowców, w tym życiorys Mikołaja Kopernika, życiorys Marii Skłodowskiej-Curie czy Mariana Smoluchowskiego.
Historia fizyki w Polsce składa się z 4 części, z których pierwsza obejmuje okres do utraty niepodległości w roku 1795. Część druga opisuje rozwój fizyki na ziemiach polskich w okresie zaborów. Część trzecia dotyczy fizyki w Polsce w okresie międzywojennym.
Część czwarta to historia fizyki w Polsce po 1945 roku. Dzięki książce Historia fizyki w Polsce: poznasz niewiele znane fakty z życia polskich fizyków, mających wpływ na rozwój rodzimej, jak i światowej nauki; uświadomisz sobie, z jakimi trudnościami i ograniczeniami technicznymi oraz geopolitycznymi musieli zmagać się polscy fizycy; dowiesz się, jak polska nauka wyglądała na tle rozwiązań światowych i jaki był wkład polskich fizyków w rozwój nauki i kultury światowej.
Z treści: Józef Rogaliński przeprowadzał w swym poznańskim laboratorium doświadczenia z elektrycznością. W 1765 r. Wydał niewielką broszurę,,O dziwnych bursztynowania skutkach..." pod nazwiskiem swojego ucznia Szczepana Turno.
Był to opis doświadczeń czynionych w trakcie popisu publicznego. Rogaliński był zdania, iż należy zastępować obce terminy nazwami polskim, dlatego również zamiast,,elektryzacja" mówił,,bursztynowanie".
W podręczniku fizyki Osińskiego (1777) jest znaczny rozdział o elektryczności (s. 353-409), a w nim dużo wiadomości o piorunochronach. O piorunochronach pisali także Andrzej Trzciński, Józef Herman Osiński i Franciszek Scheidt.
na dodatek Stanisław Bonifacy Jundziłł przełożył na język polski dzieło Giovanniego Beccarii. W Warszawie pierwszy piorunochron został założony na Zamku Królewskim w 1784 r. Ludność była jednak nastawiona szczególnie sceptycznie do tego wynalazku.
Na obszarach utraconych poprzez Polskę wskutek rozbiorów trzeba było aż wydania specjalnych dekretów przez cesarza Austrii Józefa i króla Prus Fryderyka, którzy nakazywali zakładanie na dachach tych zabezpieczeń.