Publikacja jest kolejnym V uaktualnionym wydaniem książki „Wypoczynek dzieci i młodzieży". Jest przewodnikiem po trudnym i ciężkim odcinku wychowania młodego człowieka, jakim jest zorganizowany wypoczynek naszych podopiecznych. Uwzględnia obecne wytyczne i przepisy związane z pandemią COVID – 19 i wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży, a także uaktualnia Instrukcje Instrukcja Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie wymagań higieniczno - sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami głównego inspektora sanitarnego podpisaną w maju 2022 r.
Podobnie jak wytyczne dla organizatorów wypoczynku letniego mogą one być przykładem i prawidłowym punktem wyjścia w kolejnych latach. Zamieściłem w dodatku świeże wcześniej nie publikowane orzecznictwo dotyczące odpowiedzialności kadry wychowawczej (dla łatwiejszego wyszukania wszystkie te komponenty zaznaczone zostały na zielono).
Książka jest kompleksowym ujęciem problematyki organizacji wypoczynku dzieci i młodzież. Mając doświadczenie prowadzenia i organizowania obozów, zimowisk i kursów kształceniowych dla wychowawców i kierowników, obejmujące czas od napisania poprzednich książek: „Przewodnik kierownika placówki wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej" do wejścia w życie w całości nowych przepisów postanowiłem nie zmieniać formuły zawartej w poprzedniej książce „Wypoczynek dzieci i młodzieży szkolnej".
Opracowanie pokazuje przepisy ustawy z dnia 7 września 1991 r. O systemie oświaty (Dz. U. Z 2022 r. Poz. 2230) oraz Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. W sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. Z 2016 r. Poz. 452 z późn. Zmianą) z komentarzami, pokazuje porady, wybrane orzecznictwo i przepisy ze stanem prawnym na dzień 31 stycznia 2023 r.
Dnia 24 sierpnia 2021 r. Zmienione zostało rozporządzenie w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży, które weszło w życie we wrześniu 2021r.
W rozporządzeniu wprowadzone zostały zmiany w załączniku nr 6, tj. Karcie kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku dotyczące braku potrzeby wyrażania zgody na przetwarzanie danych osobowych i dotyczą przepisów odwołujących się do uchylonej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. O ochronie informacji osobowych.
Taka forma książki przyczynia się do kreatywnego myślenia podczas przygotowań każdego zorganizowanego wyjazdu dzieci i młodzieży.
Dla łatwiejszego poruszania się po przepisach ustawy o systemie oświaty i Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. W sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży, zwanego dalej rozporządzeniem, pozwoliłem sobie podzielić je na części. Części są numerowane cyframi rzymskimi i jednocześnie wydrukowane grubą czcionką. Po każdym tytule adekwatnej części przytoczyłem treść kolejnych paragrafów, które również wyróżniłem grubą czcionką. Pod każdą częścią zamieściłem kolejno numerowane, krótkie komentarze. W odpowiednich miejscach komentarza zostały ponadto umieszczone całe załączniki do ww. Rozporządzenia odnoszące się do mocnych przepisów.
Następnie zaprezentowałem porady i orzeczenia sądów cywilnych oraz sądów administracyjnych, które są dalej aktualne mimo wydania w poprzednim stanie prawnym. Porady dotyczą najważniejszych spraw w trakcie wypoczynku. Orzecznictwo zamieściłem w książce z dwóch powodów: po pierwsze sądy wydały ich, mimo kilkunastu lat praktyki poprzednich przepisów, nad wyraz niewiele; po drugie pokazują one trudny charakter na pozór wydawałoby się prostych spraw i czasem mogą one służyć za komentarz do konkretnych przepisów.
w przypadku odwołania się przepisów do szczegółowych regulacji zawartych w innych przepisach, zamieściłem je w rozdziale przepisy szczegółowe. Dla pełnej prezentacji niektórych tematów przedstawiłem te przepisy w pełnej wersji wraz ze wszystkimi załącznikami. Dodatkowymi zaletami książki jest uzupełnienie jej treści wzorami do użycia, które dodałem na końcu.
Zdając sobie sprawę z obfitej ilości przywołanych przepisów i tempa ich zmian w sytuacji zauważenia nieścisłości proszę o ewentualne zgłoszenie ich na adres maz.praga@zhr.pl. Wyjątkowo z ochotą odpowiem, sprawdzę i poprawię. Życząc kolejnych udanych zimowisk, kolonii i obozów mam nadzieję, że publikacja będzie służyła, jako materiał pomocniczy na kursach dla przyszłych kierowników i na stałe wynajdzie swoje miejsce w każdej biblioteczce kierownika.
Arkadiusz Kuranowski
SPIS TREŚCI
SPIS TREŚCI
1. PRZEDMOWA
2. KOMENTARZ DO USTAWY Z DNIA 7 WRZEŚNIA 1991 r. O SYSTEMIE OŚWIATY W ZAKRESIE WYPOCZYNKU
3. PORADY
4. PRZEPISY SZCZEGÓŁOWE
5. ORZECZNICTWO
6. WZORY
ilość stron 263