Zelów – choć to drobne, wydawałoby się prowincjonalne miasteczko – potrafi budzić emocje. Ważne dla miasta i jego mieszkańców wydarzenia zainspirowały autora do odkrywania przeszłości tego unikatowego miejsca, do poznawania jego historii, nieprzystępnych losów społeczności czy tragicznych wydarzeń sprzed lat.
Wielokulturowość i wielowyznaniowość, stwarzające obraz najpierw wsi, później osady, a w końcu miasteczka, należą już do przeszłości. Tę odległą historię Sławoj Kopka przywołał w opowieści o zelowskich Czechach, którzy do dziś stanowią największą w środkowej Polsce mniejszość czeską. Autor wspomina również rok 1957, kiedy Zelów zyskał prawa miejskie. W wydarzeniu tym niemałą rolę odegrała delegacja miejscowych notabli u ówczesnego premiera Józefa Cyrankiewicza. Rok 1957 zapadł w pamięci wszelkich zelowian. To wtedy doszło do efektownego procesu cenionego za „pierwszą […] aferę gospodarczą w państwie ludowym". Na ławę oskarżonych trafiło wówczas z zarzutami malwersacji kierownictwo największego lokalnego zakładu. Wkrótce całą społecznością wstrząsnęło inne tragiczne zdarzenie. Bezbronni uczniowie nie byli w stanie obronić się przed okrutnymi ciosami miotającego się w szale kierownika szkoły.
Powrót po latach do tamtych czasów nie jest przystępny. Nasza pamięć zawodzi, a o złych sprawach i ludziach nie chcemy sobie przypominać. Zelów nadal trwa, mieszkańcy zmagają się z codziennością, ale i z nadzieją patrzą w przyszłość. Bo czy inny scenariusz jest realny?
Autorzy: Sławoj Kopka
EAN: 9788377296844
Głębokość: 15.000000
ISBN: 978-83-7729-684-4
ilość stron: 208
Oprawa: Miękka
rodzaj: Książki
Rok wydania: 2022
Szerokość: 165
Wydanie: 1
Wydawnictwo: KSIĘŻY MŁYN DOM WYDAWNICZY MICHAŁ KOLIŃSKI
Wysokość: 235