Pełna biografia człowieka, którego dziś wyjątkowo brakuje
Ktoś mi kiedyś powiedział, że jak Tischner wchodził do pokoju, to jakby się drzwi otwierały w człowieku. Drzwi się otwierały – i żyć się chciało. Każdy z nas nosi w sobie pragnienie, aby przyszedł taki ktoś, kto mu powie: „Słuchaj, cała ta twoja szamotanina ma sens". Każdy chce to usłyszeć – czy to będzie poeta, czy gość, który ma budę z warzywami, polityk, który już nie wie, za czym głosuje, czy zdesperowana matka niepełnosprawnego dziecka… Tischner. Biografia to nowa książka. Choć można także powiedzieć – zmodyfikowana i znacznie poszerzona wersja książki Tischner opublikowanej w 2001 roku. Dodałem niemało wątków, bo przez ostatnich dwadzieścia lat zebrałem niemało nowych danych, dotarłem do kolejnych dokumentów, wysłuchałem nowych opowieści. Wojciech Bonowicz
Jest to nie tylko rzetelna relacja o życiu i kształtowaniu się wybitnego filozofa,głównie pasjonujący reportaż biograficzny, pełen zabawnych anegdot i niewiele znanych faktów. Dzięki nim możemy lepiej poznać człowieka, który – jak sam twierdził – starał się dawać innym na ogół nadzieję. Właśnie jako „nauczyciel nadziei" Tischner jest odpowiednim bohaterem na nasze czasy.
Wojciech Bonowicz (ur. 1967) – poeta, publicysta, stały felietonista „Tygodnika Powszechnego" i miesięcznika „Znak". Autor m.in. Bestsellerowej biografii Tischner, Dziennika końca świata, książek dla dzieci Bajki Misia Fisia i Misiu Fisiu ma korzystny dzień, dobry dzień, rozmów z Michałem Hellerem i Wojciechem Waglewskim oraz siedmiu tomów poetyckich. W 2007 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia za Pełne morze, zbiór Polskie znaki był nominowany do Nagrody Silesius (2011), a tom Druga ręka – do Literackiej Nagrody Nike i Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2018). Mieszka w Krakowie.