W 323 roku p.n.e. Nagle zmarł Aleksander duży, władca imperium macedońskiego rozciągającego się od Bałkanów przez Egipt, Bliski Wschód aż po wschodnie Indie. Do walki o schedę stanęli generałowie Aleksandra.
Te zmagania przeszły do historii jako wojny diadochów (gr. Następców). Wśród nich czołowe role odgrywali Eumenes z Kardii i Antygon Jednooki, obaj mistrzowie sztuki wojennej i forteli, podczas kampanii i bitew przypominający wytrawnych szachistów.
Ich pojedynek zdeterminował przebieg drugiej wojny diadochów z lat 319-316 p.n.e., a jego wynik w dłuższej perspektywie przesądził o trwałym podziale imperium na kilka królestw. Eumenes sprzymierzył się z Polyperchonem (sprawującym kuratelę nad ostatnim, nieślubnym potomkiem znacznego Macedończyka Aleksandrem IV) i dzięki jego pieniądzom, a także oddziałom ruszył do Persji.
Zajął Babilon, Suzę i Persepolis. Do decydującej bitwy z wojskami Antygona Jednookiego doszło w 316 roku p.n.e. Pod Gabiene (ok. 100 km na południowy wschód od dzisiejszego miasta Isfahan w środkowym Iranie).
W niej górę wzięła jazda Antygona, która przedarła się na tyły wroga i zdobyła jego tabory. Eumenes został wydany przeciwnikom przez własnych żołnierzy i stracony, a triumfujący Antygon Jednooki stał się panem Azji.
Michał Piekarski barwnie przedstawia te wydarzenia, a także wojskowość z początku epoki hellenistycznej. Tytuł Gabiene 317 p.n.e. Autor Michał Piekarski Wydawnictwo Bellona EAN 9788311164024 ISBN 9788311164024 Kategoria Historia\Historia Powszechna ilość stron 300 Format 12.5x19.5x1.6 cm Rok wydania 2021 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.328 kg