ALPY WSCHODNIE – alpejskie szczyty blisko Polski. Dzisiaj już nie odnajdziesz żadnej wymówki żeby tam nie pojechaćCzy jest coś efektowniejszego niż przebywanie całymi dniami wśród nietkniętej natury, z dala od codzienności i związanego z nią pośpiechu, a wieczorem, po trudach wędrówki, pobyt w przytulnym schronisku? Niniejszy przewodnik demonstruje 32 urozmaicone trasy trekkingowe w Alpach Wschodnich.Wśród pokaźnych i najbardziej stanowczych masywów górskich wybrano najatrakcyjniejsze i najmocniej reprezentatywne trasy.
wynajdziemy tu klasyki, jak Venediger Höhenweg i Berliner Höhenweg, lecz także kilka niedużo znanych szlaków, jak Sentiero delle orobie Orientale. Jest w czym wybierać – od krótkich weekendowych wypadów po dwutygodniowe trekkingi.
Główny akcent położono na trasy cztero- i pięciodniowe. Warto jednak przeznaczyć nieco więcej czasu na odpoczynek w schroniskach, relaks nad licznymi górskimi jeziorami i zdobycie pomniejszych wierzchołków.Skala trudności tras jest duża – od łatwych wędrówek dla początkujących i rodzin z dziećmi po szlaki wymagające pokaźnej pewności stawianych kroków w terenie wysokogórskim i doświadczenia w poruszaniu się po lodowcu.
też miłośnicy ferrat znajdą coś dla siebie. Kto lubi ekspozycję, będzie czuł się na żelaznych perciach w masywie Brenta usatysfakcjonowany.Wyraźnie wydzielone partie informacyjne, wyczerpujące opisy dróg, profile wysokościowe i mapy czynią z przewodnika nieodzowną pomoc przy planowaniu wędrówek.
Nie pozostaje nic innego, jak zainspirować się fantastycznymi zdjęciami, spakować plecak i wyruszyć na szlak.Nota o autorachRalf Gantzhorn, urodzony w 1964 roku, geolog. Wspinał się od 1983 roku, a fotografował od 1985 roku.
Jako mieszkaniec północnych Niemiec bezustannie rozdarty był pomiędzy zbyt odległymi górami a świeżą morską bryzą. Kompromisem były podróże do Skandynawii, Szkocji i Patagonii. W tej ostatniej spędził 2 lata.
Zginął w czerwcu 2020 roku w Alpach Szwajcarskich.Andreas Seeger, urodzony w 1959 roku, od pół wieku mieszka w Hamburgu. Choć od Alp dzieli go szeroka odległość, jest zapalonym alpinistą, wspinaczem i turystą.
W górach nigdy nie rozstaje się z aparatem fotograficznym. Na co dzień pracuje jako stolarz i pedagog na warsztatach dla osób niepełnosprawnych