"Książka jest efektem doświadczeń zawodowych Autora, a także prowadzonych poprzez niego badań nad problematyką ochrony ludności, obrony cywilnej i roli zarządzania kryzysowego w tej sferze działania państwa.
W publikacji zostały opisane pojęcia ochrony ludności i obrony cywilnej w kontekście pochodzenia leksykalnego, badań teoretycznych i doświadczeń funkcjonalnych. Przedstawiono w niej też zależności pomiędzy ochroną ludności/obroną cywilną a zarządzaniem kryzysowym, stanowiącym swojego typu narzędzie do realizacji powinności państwa w tej sferze.
w dodatku zwrócono uwagę na dość nową dziedzinę działań z zakresu zarządzania kryzysowego - ciągłość działania, ważną dla funkcjonowania podmiotów odpowiedzialnych za zarządzanie bezpieczeństwem w państwie.
W drugim wydaniu zostały uzupełnione treści dotyczące konieczności rozpoznawania i przewidywania zagrożeń, a także ocena i analiza ryzyka ich występowania. Autor uwydatnia wynik tych czynności jako jedną z najszczególniejszych części planowania ciągłości działania w zarządzaniu kryzysowym.