Streszczenie Wczesna interwencja neurologopedyczna zakłada wprowadzanie oddziaływań mających na celu wydajną pomoc noworodkom i niemowlętom w kształtowaniu normatywnego poboru pokarmu. Ssanie jako jeden z podstawowych elementów umiejętności pokarmowych uwarunkowane jest dojrzałością OUN (ośrodkowego układu nerwowego), produktywnością motoryczną układu oralnego, sekwencyjną realizacją noworodkowych odruchów.
Wzrastająca ilość noworodków z zaburzeniami jedzenia każe myśleć o opracowaniu systemu diagnozy tychże zaburzeń i sposobie modyfikacji zaburzonych prymitywnych noworodkowych reakcji (PNR-ów) oralnych.
Celem niniejszej pracy było: w sytuacji zaburzeń przyjmowania pokarmu – wykazanie istnienia stałych mechanizmów kompensacyjno-obronnych, opartych na zależnościach odruchowych reakcji oralnych, jak również analiza efektów oddziaływań mioterapeutycznych.
Wymagało to wcześniejszego ustalenia i opisania z reguły występujących w grupie badanej zaburzeń PNR-ów, opracowania skrupulatnego sposobu sekwencyjnego ich badania i ustalenia korelacji i zależności pomiędzy zaburzeniami odruchów oralnych a zaburzeniami karmienia.
[...] Cele stymulacji mioterapeutycznej w kontekście badań autorki: - pomoc dziecku w uzyskaniu i utrwaleniu właściwego, skoordynowanego procesu fizjologicznego pobierania pokarmu - dążenie do budowania korzystnej fizjologicznej pozycji spoczynkowej układu oralnego za pomocą adekwatnie dostosowanej stymulacji.
Ocena efektów stymulacji neurologopedycznej wykazała zdecydowaną ulepszenie w realizacji funkcji pokarmowych dzięki unormowaniu sekwencyjnie stymulowanych PNR-ów i torowaniu warunków motorycznych (np. Przy ankyloglossii bądź przy zaburzonym napięciu mięśniowym).
Dało to wyrazisty progres w pobieraniu pokarmu bardzo u dzieci bez obciążeń rozwojowych i u dzieci z zespołem Downa. Rezultaty polegały między innymi na rezygnacji z karmienia pokarmem z sondy, butelki i przywróceniu karmienia piersią, na zmniejszeniu ilości aspiracji pokarmu czy połykania powietrza w trakcie karmienia, pokaźniejszym przybieraniu na wadze, zmniejszeniu bolesności podczas karmienia piersią.