Deepak Lal stawia tezę o redukcji masowego ubóstwa. Ubodzy na całym świecie prędko doganiają zamożnych pod względem zdrowia, wykształcenia i długości życia. Na podstawie badań prowadzonych w wielu regionach świata Deepak Lal obala przekonania co do postępu gospodarczego.
Autor odrzuca pomiędzy innymi obliczenia Banku Światowego wyolbrzymiające skalę ubóstwa i opisuje rzeczywistość państw rozwijających się. Przestrzega przed wskrzeszaniem zdyskredytowanych teorii, np. Koncepcji błędnego koła ubóstwa i przeciwstawia się przekonaniu o konieczności ogromnej pomocy dla ocalenia Afryki.
Ekspansja państwa socjalnego w biedniejszych krajach, wypierająca mechanizmy prywatnej pomocy i samopomocy, przyczynia się - w jego przekonaniu - do stworzenia antyrozwojowej pułapki. Lal omawia w dodatku zachodnie inicjatywy przeciwdziałania zmianom klimatu, konkludując, że mogą stworzyć ogromne zagrożenie dla ubogich świata.
Jego zdaniem tylko tradycyjna liberalna polityka gospodarcza może stać się motorem postępu w krajach rozwijającym się.Gorąco polecam książkę Deepaka Lala wszystkim, którzy chcą się więcej dowiedzieć o ważnych problemach współczesnego świata i zarazem uodpornić na przeróżne populistyczne przekazy.
Z wprowadzenia Leszka BalcerowiczaZysk 2015, ISBN: 9788377854914, 165x235, 320 s., oprawa miękkaUbóstwo a postęp Ubóstwo na świecie - fakty i mity Deepak Lal...