W publikacji omówiono problemy występujące - w węższym albo szerszym zakresie - w każdym nowoczesnaniu administracyjnym. Sprawdzenie, czy nie zachodzą przesłanki wyłączenia pracownika albo członka organu od udziału w postępowaniu, jest elementem badania zdolności prawnej organu do załatwienia konkretnej sprawy (tzw.
szczególnej zdolności prawnej), więc musi ono poprzedzać przeprowadzenie każdego innowacyjnania. Książka pomaga znaleźć odpowiedzi z zasady na następujące pytania: czemu służy wyłączenie pracownika organu (członka organu kolegialnego) od udziału w innowacyjnaniu administracyjnym; kiedy pracownik podlega takiemu wyłączeniu; w jaki sposób następuje wyłączenie pracownika; jakie są konsekwencje wyłączenia pracownika organu od udziału w innowacyjnaniu; jakie są konsekwencje udziału w nowoczesnaniu pracownika organu podlegającego wyłączeniu.
Adresaci:Opracowanie asygnowane jest dla szeroko rozumianego środowiska prawniczego oraz osób biorących udział w procesie stosowania prawa administracyjnego, w tym zwłaszcza pracowników organów administracji publicznej upoważnionych do załatwiania spraw w formie decyzji.
Pisane było także z myślą o studentach kierunków prawniczych i administracyjnych zainteresowanych tytułową problematyką.