W obecnych realiach gospodarczych sposób zarządzania przedsiębiorstwami, uwzględniający zagadnienia jednostajnego rozwoju, cyklu globalizacji, zmiany podstaw społecznych i dynamiczny rozwój rynków, ulega ciągłym przeobrażeniom.
Stąd także kluczową kwestią jest poszukiwanie, wybieranie i stosowanie najszczególniej pionierskich narzędzi i sposobów umożliwiających dopasowanie zarządzania przedsiębiorstwami do tych warunków. Przedsiębiorstwa produkcyjne, wyjątkowo podatne i wrażliwe na zmiany w gospodarce, skłoniły się zatem w ostatnich latach ku koncepcji logistyki zwrotnej, której procesy szczególnie wspomagają zarządzanie przepływami produktów niepełnowartościowych, realizując jednocześnie cele tych przedsiębiorstw w aspektach: ekonomicznym, ekologicznym i społecznym.
W monografii zaprezentowano miejsce i znaczenie procesów logistyki zwrotnej w obszarze zarządzania przepływami produktów niepełnowartościowych w polskich przedsiębiorstwach produkcyjnych. Wyodrębniono, iż to rozwój rynków, a także propagowanie koncepcji stabilnego rozwoju buduje potrzebę tworzenia i wdrażania do zarządzania przedsiębiorstwami innowacyjnych rozwiązań, jakimi są procesy logistyki zwrotnej.