Na rynku wydawniczym istnieje szereg cennych publikacji poświęconych zjawisku terroryzmu. „Medyczne skutki terroryzmu” nie są jednak publikacją konkurującą z większością literatury przedmiotu, ponieważ skupiają się na reagowaniu na następstwa zamachów.
Poza pracą służb kontrterrorystycznych i policyjnych miejsce zamachu jest polem działania służb ratowniczych. To także zagadnienia związane z koordynacją działania służb ratowniczych od etapu dysponowania, kierowania akcją ratowniczą, pracą szpitali aż do roli medycyny sądowej w kontekście identyfikacji ofiar i oceny mechanizmów urazu. W publikacji uwzględniono także zagrożenia o charakterze CBRN, a także możliwości cyberataków na sieci teleinformatyczne ochrony zdrowia.
Książka powstała na podstawie doświadczeń autorów, którzy w swoim życiu zawodowym zajmowali się omawianymi zagadnieniami. To poręczny przewodnik po zasadach reagowania na zaistniałe zdarzenia.
Publikowane materiały pochodzą z bezpośredniej analizy zdarzeń i zamiany doświadczeń z uczestnikami akcji pomiędzy innymi w Izraelu, Madrycie, Nowym Jorku, Oslo i Londynie oraz ocenie skutków zamachów w rejonie Ghazni w Afganistanie.
w produkowaniu książki ogromną rolę odegrali jej konsultanci, dzięki którym udało się w niej umieścić wyraźne i ciekawe komentarze. Dr Przemysław Guła do współtworzenia tytułu zaprosił znanych i renomowanych specjalistów: Kubę Jałoszyńskiego, Pawła Tarnawskiego, Annę Świątecką, Waldemara Machałę, Odedę Benin-Goren i Krzysztofa Karwana.
Honorowy patronat nad publikacją objął Wojskowy Instytut Medyczny.
Publikacja jest adresowana do osób pracujących nie tylko w systemie ratownictwa medycznego i SOR, lecz także do ratowników straży pożarnej, policjantów oraz osób odpowiedzialnych za reagowanie kryzysowe.
""Trzymacie Państwo w dłoniach książkę o szczególnie interesującej konwencji. To połączenie fachowej analizy zdarzeń o charakterze terrorystycznym, do jakich dochodziło w ostatnich latach, z rekomendacjami i wskazówkami dla osób uczestniczących w planowaniu i prowadzeniu akcji ratowniczych. Nie ma tam teoretyzowania, a wyłącznie głęboka, wieloletnia wiedza praktyków.
Z mojej perspektywy, dyrektora największego szpitala wojskowego w Polsce, w którym leczono najwięcej żołnierzy ciężko poszkodowanych w czasie misji o charakterze bojowym, największego Centrum Urazowego w kraju, w którym dochodzili do zdrowia cywile – ofiary ataków terrorystycznych dokonywanych za granicami Polski, to bardzo cenna publikacja. Dlatego z przyjemnością przeczytałem i polecam książkę „Medyczne skutki terroryzmu” opracowaną pod kierunkiem Przemysława Guły. Doświadczenie tego oficera, lekarza, mającego bogate doświadczenie z misji w Afganistanie, eksperta od zarządzania kryzysowego, zostało skategoryzowane w kompendium wiedzy, która powinna zostać jak najszerzej upowszechniona.""
Gen. Dyw. Prof. Dr hab. N. Med. Grzegorz Gielerak - dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego
gratisowy fragment: