Publikacja „Błąd medyczny i nieskuteczna zgoda na leczenie. Odpowiedzialność jednostkowa i w spółce partnerskiej. Wzory pism” mieści liczne przykłady sytuacji, w jakich może znaleźć się lekarz czy podmiot leczniczy. Jest to przewodnik po wycinku prawa, dzięki któremu każdy świadczący usługi lecznicze będzie wiedział, jak się ubezpieczyć, jakie ma prawa i obowiązki.
W książce poruszono zagadnienia dotyczące pomiędzy innymi odpowiedzialności lekarza na gruncie prawa cywilnego i karnego, odpowiedzialności zawodowej, ubezpieczeń od odpowiedzialności za błąd medyczny, Wojewódzkich Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych oraz odpowiedzialności za błąd medyczny w spółce partnerskiej.
Opracowanie Pani Anny Borysewicz ma charakter poradnika adresowanego do lekarzy. Praca jest sporządzona przystępnym językiem, którego odbiór nie powinien nastręczać trudności czytelnikowi. (…) zawiera liczne przykłady ilustrujące prezentowane rozwiązania prawne, a także jest wzbogacone o wzory pism procesowych, które mogą być przydane w ewentualnym sporze sądowym. Książka pokaźne walory ergonomiczne, zwłaszcza dla osób, które nie zajmują się profesjonalnie prawem.
Fragment z recenzji dr. Hab. Rafała Kubiaka, prof. UŁ
przez pojęcie „błąd medyczny” należy rozumieć odstępstwo od przyjętych standardów nowoczesnania lekarskiego, wytyczonych aktualną wiedzą i doświadczeniem medycznym, które prowadzi do negatywnych skutków dla zdrowia albo życia osoby poddanej zabiegowi medycznemu. Przy czym obejmuje nie tylko błąd terapeutyczny (tj. W leczeniu, w tym błąd operacyjny), ale także błąd diagnostyczny (czyli błąd rozpoznania).
Ofiara błędu medycznego może zaś w przyszłości domagać się zapłaty od lekarza (szpitala bądź jego ubezpieczyciela) odszkodowania, zadośćuczynienia, renty, a także ustalenia odpowiedzialności pozwanej strony za skutki błędu.
Obowiązki lekarza ponadto nie kończą się z chwilą dokonania zabiegu, ponieważ pacjent powinien być objęty nadzorem pooperacyjnym, zwłaszcza gdy w jego przebiegu doszło do powikłań.
darmowy fragment: