onografia przybliża tematykę starzenia się i starości w wymiarach jednostkowym i społecznym, zagadnienie profilaktyki niepożądanych następstw starzenia się z perspektywy organizacji społeczności lokalnej oraz dobre praktyki w mieście przyjaznym seniorom.
Jej użytecznym aspektem są zawarte w niej inspiracje edukacyjne – manuale trenerskie w formie zajęć o tematyce gerontologicznej (łącznie jest ich 15), uzupełnione inspiracjami projektów i spotkań międzypokoleniowych oraz motywem warsztatów dla seniorów i osób przygotowujących się do pracy z osobami starszymi.
Wszystkie oddziałują na zmianę negatywnego wizerunku starzenia się i starości w społecznym odbiorze poprzez namawianie do organizowania przestrzeni przyjaznej seniorom. Proponowana strategia edukacyjna z użyciem cyklu Kolba rozszerza poziom wielostronnego rozumienia i przeżywania omawianych i doświadczanych zagadnień.
Prezentowana książka jest skierowana do osób: realizujących edukację o tematyce gerontologicznej z ludźmi w zróżnicowanym wieku, organizujących społeczności lokalne na rzecz tworzenia miejsc i miast przyjaznych seniorom, pracujących z lub na rzecz ludzi starszych oraz projektujących dla nich działania.
Może posłużyć w dodatku seniorom-liderom, którzy inicjują działania na rzecz społeczności senioralnej, budują kulturę starzenia się oraz członkom rodzin seniorów i studentom jako przewodnik po dobrych praktykach pomyślnego starzenia się.