Celem monografii jest ocena związków pomiędzy kształtowaniem przedsiębiorczości technologicznej a tworzeniem przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw wysokich technologii. Monografia składa się z dziewięciu rozdziałów, wstępu i zakończenia.
Pierwsze pięć rozdziałów mieści treści teoretyczne i stanowią część teoretyczną pracy. Rozdziały szósty, siódmy, ósmy i dziewiąty zawierają wyniki badań ilościowych i jakościowych przedsiębiorstw sektora @high-technology i stanowią część empiryczną pracy.
Rozdział pierwszy zawiera teoretyczne podstawy przedsiębiorczości, przeróżne rozumienie pojęcia, dyskusje definicji, a także wybrane modele i teorie przedsiębiorczości. Zwrócono w nim szczególna uwagę na przedsiębiorczość intelektualną, w tym wybrane przejawy przedsiębiorczości progresywnej, takie jak przedsiębiorczość technologiczna i akademicka.
W rozdziale drugim przedstawiona jest charakterystyka technice jako strategicznego zasobu organizacji, w tym definicje i klasyfikacje według najróżniejszych kryteriów. Scharakteryzowano pojęcie potencjału technicznego i jego kluczowych determinant.
Przeprowadzono w nim dodatkowo dyskusję kluczowych metod oceny i selekcji technologii. W rozdziale trzecim została przedstawiona charakterystyka przedsiębiorczości technologicznej, dyskusja definicji pojęcia i czynniki wpływające na kształtowanie przedsiębiorczości technicznej.
W rozdziale czwartym problematyka przedsiębiorczości technologicznej została rozszerzona o szeroką analizę determinant przedsiębiorczości technicznej i ich wpływ na rozwój analizowanej koncepcji na poziomie indywidualnym i instytucjonalnym.
W rozdziale piątym została przedstawiona dyskusja pojęcia konkurencji i konkurencyjności na różnorodnych poziomach i w jej różnorodnych rozmiarach. Następnie omówiono koncepcje przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw, jej atrybuty i mierniki i główne modele przewagi konkurencyjnej w odniesieniu do podejścia pozycyjnego i zasobowego w strategicznym zarządzaniu organizacjami.
W rozdziale szóstym przedstawiona została koncepcja pracy badawczej, procedury przeprowadzenia badań ilościowych i jakościowych, sformułowane hipotezy badawcze i charakterystyka zbiorowości badawczej i próby badawczej.
Zaprezentowano również wyniki badań dotyczące wpływu opcji pozyskiwania technologii na rozwój przedsiębiorczości technologicznej w przedsiębiorstwach high-tech. W rozdziale siódmym omówione zostały wyniki badań, dotyczących wpływu poszczególnych determinant na kształtowanie przedsiębiorczości technicznej.
Zaprezentowano w dodatku wyniki badań, dotyczące wpływu opcji pozyskiwania i roli ośrodków innowacji i przedsiębiorczości w kształtowaniu przedsiębiorczości technicznej w firmach high-tech.
W rozdziale ósmym została zaprezentowana ocena kluczowych determinant przedsiębiorczości technologicznej oraz czynników warunkujących kreowanie przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw, dokonana przez przedstawicieli kierownictwa badanych podmiotów sektora nowoczesnych technologii.
Przedstawiono też korelację poziomu przedsiębiorczości technologicznej z poziomem osiąganej przewagi konkurencyjnej analizowanych przedsiębiorstw. W ostatnim, dziewiątym rozdziale przedstawione zostały studia przypadków pięciu przedsiębiorstw, charakteryzujących się wysokim poziomem oszacowanej przedsiębiorczości technologicznej oraz wysoką oceną konkurencyjności na rynku.
Były to jednocześnie podmioty o rodowodzie akademickim, jak i inne przedsiębiorstwa innowacyjne o wysokim ładunku działalności badawczo-rozwojowej. Pracę zamyka podsumowanie kluczowych wyników badań wraz z weryfikacją postawionych hipotez badawczych.
Wnioski wynikające z przeprowadzonych badań empirycznych i ich ocen zostały wzbogacone o rekomendacje dotyczące możliwych kierunków dalszych badań w rozpatrywanej tematyce.