Autor przedstawia koncepcję przywództwa w działaniu (Leadership in Action), która pozwala zrozumieć istotę i znaczenie działań przywódczych podejmowanych poprzez ludzi w różnych sytuacjach życiowych i zawodowych. Kluczowym elementem tej koncepcji jest model Acts of Leadership, którego jedno z głównych założeń mówi, że przywództwo pojawia się i intensyfikuje wtedy, gdy sytuacja tego wymaga. Zgodnie z modelem Acts of Leadership, żeby nasze działania nabrały cech przywódczych, powinny odwoływać się do trzech kluczowych rozmiarów: znaczenia (Meaning), wartości (Values) i struktury (Structure). Te trzy części są traktowane jako wymiary służące do obserwacji i analizy działań ludzi podczas wykonywania zróżnicowanych zadań biznesowych, edukacyjnych, szkoleniowo-rozwojowych, artystycznych i społecznych.
Książka mieści także szczegółowe opisy i analizy dysfunkcjonalnych zachowań liderek i liderów, które w wyniku czego doprowadziły do kryzysu bądź choćby upadku reprezentowanych przez nich organizacji. Odwołując się do modelu Ciemnej Triady Osobowości (narcyzm, makiawelizm, psychopatia), autor w oparciu o mocne przykłady demonstruje proces i przyczyny dramatycznego kryzysu liderki i lidera dwóch wielkich organizacji międzynarodowych. Wnioski wypływające z przeprowadzonych analiz pozwalają zastanowić się nad stanem współczesnego przywództwa organizacyjnego, które powinno stać się tematem poważnej debaty w środowisku biznesowym, społecznym, edukacyjnym i politycznym.
atrakcyjne i budzące uzasadnioną nadzieję są opisane poprzez autora liczne przykłady reprezentantów najmłodszej generacji liderek i liderów wywodzących się z pokolenia milenialsów. Podejmowane przez nich działania przywódcze są nieraz początkiem sporych wyzwań realizowanych w formie projektów prekursorskich (technicznych, społecznych, edukacyjnych).
***
Dr Włodzimierz Świątek – psycholog biznesu, trener i coach, wykładowca i ekspert na kierunku Zarządzanie i Przywództwo na Uniwersytecie SWPS oraz w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Od ponad 25 lat wspiera menedżerów i liderów w rozwijaniu i doskonaleniu umiejętności przywódczych. Autor wielu artykułów z zakresu przywództwa i zarządzania. Ma bogate i wszechstronne doświadczenie w realizowaniu projektów szkoleniowych i coachingowych. Prowadzi warsztaty rozwojowe dla utalentowanych osób zainteresowanych rozwijaniem swego potencjału przywódczego. Sekretarz Rady Naukowej Międzynarodowego Centrum Badań nad Przywództwem Uniwersytetu SWPS. Wspólnie z prof. Richardem Little kieruje Zespołem Badawczym Przywództwa w modelu Acts of Leadership. Współtwórca projektu rozwojowo-badawczego Leadership LAB, który jest obecnie wykonywany na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Twórca i opiekun naukowy projektu „Młodzi nobliści zmieniają świat", który powstał w trakcie Festiwalu Nauki na Uniwersytecie SWPS w 2018 roku.