Słownik pozostał opracowany w celu przedstawienia sylwetek architektów, inżynierów i budowniczych, którzy współtworzyli architektoniczną tkankę Katowic w okresie międzywojennym. W pracy zamieszczono biogramy fachowców działających równocześnie lokalnie czy na terenie kraju, jak i cieszących się międzynarodową sławą.
Słownik posiada artykuły dotyczące m.in. Jadwigi Dobrzyńskiej, Zygmunta Łobody, Stefana Bryły, Władysława Schwarzenberga-Czernego. Publikacja wyciąga z niezasłużonego zapomnienia nieznane fakty z ich życiorysów, zezwala na prześledzenie karier przed i po II wojnie światowej.
Oprócz podstawowych informacji biograficznych w każdym z haseł zamieszczono spis projektów i realizacji, ustalonych na podstawie kwerend archiwalnych, niejednokrotnie zupełnie nieznanych w literaturze naukowej. Wielu z bohaterów słownika na nowo „otrzymało" swoje twarze dzięki publikacji mało znanych fotografii.
Zamieszczony przed hasłami wstęp przybliża ogólne cechy środowiska architektonicznego Katowic w okresie międzywojennym, a załączone na końcu życiorysy pozwalają nie tylko na zapoznanie się z niebanalnymi losami bohaterów słownika,również ich indywidualnym stylem pisania.
Publikacja jest adresowana do wszelkich, którzy interesują się szeroko pojętymi dziejami architektury modernistycznej w Polsce oraz badaczy zainteresowanych historią Śląska, w szczególności Górnego Śląska i Katowic.