Prezentowana praca jest próbą spojrzenia na „Wojnę peloponeską" Tukidydesa z wyjątkowo szczególnego punktu widzenia – z perspektywy socjologa literatury. Monografię taką wyobrazić można sobie na kilka sposobów.
W wariancie tu zaproponowanym stara się być ona równocześnie socjologiczną (nie militarną, a właśnie – socjologiczną) rekonstrukcją modelu skonfliktowanego wewnętrznie i zewnętrznie świata greckich polis, tak jak demonstruje jego problemy ateński historyk, i – z drugiej strony - szczególnie osobistym studium lektury dzieła Tukidydesa.
Połączenie jednego i drugiego zadania narzucało jego formę to połączenie analizy, interpretacji, quasi-przewodnika po „Wojnie peloponeskiej" i eseju (jednak w sensie akademickim, nie – literackim).
Praca ta ma także w zamierzeniu autora wyodrębnić konteksty umożliwiające bogatszą interpretację działa Tukidydesa – dla socjologa literatury nieco odmienne od tych, jakie ma do zaproponowania historyk, politolog, filozof polityki czy specjalista od teorii międzynarodowych stosunków politycznych.
Adresatem pracy są typowo środowiska akademickie (pracownicy naukowi i studenci wydziałów nauk społecznych i humanistycznych) – biorąc jednak pod uwagę (omówioną szczegółowo w książce) sporą popularność dyskusji z udziałem autora poświęconych dziełu Tukidydesa autora na kanale YouTube, można domniemywać, iż pozycja ta byłaby interesująca także dla szerszej publiczności czytelniczej, w tym niezwykle osób zainteresowanych współczesnymi, socjologicznymi kontekstami dzieła ateńskiego historyka