Co wpłynęło na dzisiejszy kształt Polski? Jakie siły historyczne i geograficzne uwarunkowania ukształtowały nasz kraj takim, jakim jest dziś?
Jaki los czeka Polskę w najbliższych latach?
W potrzasku historii i geografii to najnowsza książka i pierwszy wywiad rzeka wybitnego znawcy historii Polski, profesora Andrzeja Nowaka. W rozmowie, którą przeprowadził dziennikarz Piotr Legutko, historyk zabiera czytelników w fascynującą podróż poprzez wieki polskich zmagań z solidnymi sąsiadami, wewnętrznymi wyzwaniami i globalnymi trendami.
To oryginalne ujęcie dziejów Polski, która uwięziona w potrzasku między sąsiadującymi potęgami musi nieustannie walczyć o swoje przetrwanie – polityczne i gospodarcze oraz kulturowe i cywilizacyjne.
To próba odpowiedzi na pytanie, jaka będzie przyszłość Polski. Czy jesteśmy skazani na podporządkowanie się światowym mocarstwom?
A może powinniśmy postrzegać siebie jako silne gospodarczo i militarnie państwo, które samo będzie decydować o swojej przyszłości, a z położenia na mapie Europy uczyni atut?
To w końcu próba przyjrzenia się „wojnie polsko-polskiej", bardzo po ostatnich wyborach przegranych poprzez tak zwany Obóz Zjednoczonej Prawicy w 2023 roku. Profesor Nowak wskazuje złe i niebezpieczne praktyki nowej władzy, a jednocześnie pozostaje krytyczny wobec dokonań jej poprzedników.
PROF. ANDRZEJ NOWAK — wybitny polski historyk, eseista i publicysta, specjalizujący się w historii Polski i Europy Wschodniej. Jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i profesorem w Polskiej Akademii Nauk. Autor licznych książek, w tym monumentalnego cyklu „Dzieje Polski", które przyniosły mu uznanie jako jednego z najważniejszych współczesnych badaczy polskiej historii.
PIOTR LEGUTKO — dziennikarz, publicysta, wykładowca. Kierował redakcjami „Czasu Krakowskiego", „Dziennika Polskiego", „Nowego Państwa" i „Rzeczy Wspólnych" oraz krakowskim oddziałem TVP i kanałem TVP Historia. Stały współpracownik „Gościa Niedzielnego". Opublikował m.in.: O dorastaniu czyli kod buntu, Jad medialny, Dlaczego zawiedliśmy?, Sztuka debaty, Jedyne takie muzeum, a także Mity IV władzy i Gra w media (wspólnie z Dobrosławem Rodziewiczem). Wykładowca UP JP II, a także Akademii Ignatianum.