Bakteriom zawdzięczamy nasze życie
Do niedawna uważaliśmy bakterie jedynie za patogeny. Dziś wiemy już, jak wielką funkcję pełnią w utrzymaniu zdrowia układu trawiennego. Bez nich chorujemy! Najnowsze badania naukowe potwierdzają,sporo powszechnych chorób związanych jest ze składem bakterii jelitowych. Jeśli mikrobiom jelit jest w równowadze, problemy, takie jak alergia, cukrzyca, zespół jelita drażliwego, otyłość, a choćby depresja, mogą zniknąć. Niestety, antybiotyki, nieprawidłowe środki higieny czy dieta mogą spowodować wyniszczenie flory bakteryjnej jelit. Ma to wpływ na choroby jelit i układu pokarmowego,choćby na twoje zdrowie psychiczne! W jaki sposób przywrócić jej zdrowy skład i utrzymać prawidłowe bakterie jelitowe w świetnej kondycji? Czym jest zdrowe odżywianie mikrobiomu i co jeść, żeby dostarczyć mu pożywienia? W jakich pokarmach szukać naturalnych probiotyków?
dobre bakterie jelitowe i złe bakterie
Dieta na zdrowy mikrobiom i nie tylko
Odpowiedzi udzieli ci dr Anne Katharina Zschocke. To jedna z największych światowych ekspertek od leczenia bakteriami i autorka bestsellera Mikrobiom sposób na pokonanie chorób. Korzystając z najnowszych badań naukowych, pokaże ci związek między mikrobiomem jelitowym a dobrym stanem zdrowia. Udzieli szczegółowych wskazówek, w jaki sposób pielęgnować mikrobiom, tak jak codziennie pielęgnujesz swoje ciało. Dowiesz się również, jak zaopatrzyć jelita w drobnoustroje. Odkryjesz jakich produktów unikać i w jakie wzbogacić swoją dietę.
Bakterie jelitowe eliminują stany zapalne, wzmacniają wytrzymałość i dodają odwagi!
Dlaczego utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej jelit jest takie ważne? Mikroorganizmy spełniają mnóstwo pożytecznych funkcji. Oprócz stymulowania systemu opornościowego do walki z drobnoustrojami biorą udział w produkowaniu niektórych witamin czy hormonów. Mają na dodatek wpływ na nasze samopoczucie, sposób podejmowania decyzji czy aktywność! Tak! Radość, smutek, strach czy spokój są wywoływane poprzez jelito! Najnowsze badania nad mikrobiomem wykazały, że bakterie odgrywają ważną rolę w komunikacji pomiędzy jelitem a układem nerwowym. To, czy masz i jakie masz bakterie w jelicie, odgrywa podstawową rolę w kształtowaniu twoich zdolności psychicznych. Odpowiada za myślenie, czucie i wolę. Udowodniono już, iż nieobecność niektórych szczepów bakterii w jelicie wywołuje chaos. Jego wynikiem mogą być ADHD, choroba Alzheimera, autyzm, czy stwardnienie rozsiane. Określane są one mianem chorób mikrobiomowych.