Sympatycznie i parasympatycznie czyli jak działa twój układ nerwowy
Twój organizm jest kontrolowany przez dwóch sprytnych menedżerów układu nerwowego. Układ współczulny (nazywany również sympatycznym), a także układ przywspółczulny (parasympatyczny). Układ współczulny odpowiada za twoją aktywność i skuteczność. Mobilizuje organizm do działania i steruje odczuwaniem stresu. Układ przywspółczulny za to działa jak wewnętrzny lekarz. Zatrzymuje stany zapalne, spowalnia wydzielanie hormonu stresu i zagwarantuje regenerację organizmu. Prędkie tempo życia i natłok obowiązków prowadzą do trwałej aktywności współczulnego układu nerwowego. Przyczynia się to do powstania wielu niebezpiecznych chorób i utraty zdrowia.
Układ przywspółczulny i jego aktywacja
W jaki sposób zachować równowagę pomiędzy tymi układami? Jak aktywować przywspółczulny układ nerwowy, żeby odzyskać zdrowie, uwolnić się od stresu i osiągnąć upragniony relaks? starczy tylko kilka sprawdzonych technik, ćwiczeń oddechowych, terapii i prosty trening umysłu! Autorzy, eksperci w dziedzinie neuronauki, a także medycyny integracyjnej, odkryją przed tobą tajemnice działania przywspółczulnego układu nerwowego. Pokażą jak przywrócić mu harmonię. Dowiesz się, w jaki sposób trwale aktywować tryb regeneracji organizmu, np. Przez stymulację nerwu błędnego. A także poznasz związek pomiędzy sercem a mózgiem.
Stymulacja nerwu błędnego poprzez ćwiczenia i oddychanie
niezaprzeczalnie największą część układu przywspółczulnego stanowi dziesiąty nerw czaszkowy nerw błędny (łac. Nervus vagus). Pełni on istotnie ważne funkcje w organizmie człowieka. Ma wpływ na bicie serca i kontroluje masę ciała. Uczestniczy w procesie mowy, reguluje uczucie sytości i pomaga w pokonaniu stresu. Osłabiona kondycja nerwu błędnego oznacza, że łatwo ulegasz stresowi emocjonalnemu, na poziomie biochemicznym i somatycznym. Prawidłowa stymulacja nerwu błędnego pozwoli ci nie tylko osiągnąć równowagę i relaks. Wyeliminuje jeszcze stany zapalne przyczynę wielu chorób przewlekłych. Najprostszym ćwiczeniem aktywującym nerw błędny jest oddychanie! Tak, wystarczy tylko kilka oddechów! Jak to działa?