Polityka spójności proponuje regionom zapóźnionym niemało konkretnych i wymiernych korzyści. Jednak oparcie polityki rozwojowej wyłącznie bądź na ogół na środkach finansowych pozyskiwanych z tego typu źródeł zewnętrznych może prowadzić do skutków odwrotnych do pożądanych, a mianowicie stagnacji, a choćby regresji gospodarczej.
Przykłady przekazane w książce nakazują zastanowić się nad korzyściami i ograniczeniami realizowanej polityki spójności. Pomoc przekazywana poprzez Unię Europejską (UE) w ramach polityki spójności regionom zapóźnionym jest jednym z największych programów wsparcia rozwojowego w historii.
Od wdrożenia reform Delorsa w 1989 roku budżet przeznaczony na jej realizację systematycznie wzrastał. W latach 2007–2013 osiągnął 347 mld euro, a w latach 2014–2020 osiągnie 352 mld euro, co stanowi 32,5% całkowitego budżetu UE przyjętego na ten okres.
O ogromnym znaczeniu polityki spójności dla rozwoju europejskich regionów zapóźnionych świadczy fakt, iż w wielu krajach członkowskich fundusze polityki spójności stanowią̨ ponad 50% wartości inwestycji publicznych.
Od wielu lat w debacie politycznej i ekonomicznej stawiane są pytania, czy pomoc oferowana krajom i regionom o niższym poziomie rozwoju gospodarczego w ramach polityki spójności powinna koncentrować się na osiąganiu równości (konwergencji stopni rozwoju gospodarczego, społecznego i przestrzennego), czy efektywności (osiągnięciu trwałego, samodzielnego wzrostu gospodarczego).
Różnice w tych podejściach są kluczowe dla strategii i kształtu udzielanej pomocy. Podjęte w książce rozważania posiadają na celu analizę wpływu zewnętrznych środków pomocowych przekazywanych Polsce w ramach polityki spójności UE w okresie 2007–2013 na wzrost i rozwój gospodarczy na poziomie regionalnym i lokalnym.
Zakres przestrzenny prowadzonych badań własnych obejmuje polskie powiaty i gminy, zakres merytoryczny zaś fundusze dedykowane na realizację celów polityki spójności przyjętych w perspektywie budżetowej lat 2007–2013 i zmiany wybranych wskaźników makroekonomicznych obserwowane w latach 2007–2015.
Oddzielna część poświęcona została wynikom badań efektów pomocy udzielonej w ramach polityki spójności regionom europejskim oraz identyfikacji ich ograniczeń metodycznych. Obszerną część publikacji stanowią wyniki badań własnych poświęconych ocenie produktywności funduszy pomocowych we wspieraniu rozwoju gospodarczego na poziomie lokalnym.
*** Dominika Wojtowicz – doktor nauk o zarządzaniu. Stypendystka Wydziału Nauk Politycznych Universita’ di Siena (Włochy) oraz Wydziału Zarządzania Universidad Politecnica de Cartagena (Hiszpania). Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na szeroko pojętej skuteczności interwencji publicznych ukierunkowanych na wzmacnianie rozwoju gospodarczego, w tym w szczególności na poziomie regionalnym i lokalnym.
Była koordynatorką badań nad progresywnymi metodami ewaluacji oryginalnych obszarów interwencji publicznych, badań na temat zastosowania ewaluacji w zarządzaniu programami operacyjnymi w Polsce i Hiszpanii, a także użycia doświadczeń z zakresu ewaluacji w procesie opracowania oceny skutków regulacji.
Prowadziła badania na zlecenie różnorodnego typu instytucji publicznych, w tym m.in. Dla Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, Departamentu Polityki Strukturalnej i Polityki Spójności Parlamentu Europejskiego, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP, Urzędów Marszałkowskich wybranych województw.
Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje w pracy eksperckiej, jako konsultantka do spraw pozyskiwania funduszy, zarządzania i rozliczania projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, a także jako ewaluatorka projektów i programów współfinansowanych ze środków unijnych.
Prowadzi szkolenia i warsztaty z tego zakresu jednocześnie dla przedsiębiorców, jak i przedstawicieli instytucji administracji centralnej i samorządowej. Aktualnie jest adiunktem w katedrze ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego.
Tytuł Pomoc rozwojowa sukces czy porażka krytyczna analiza wpływu polityki spójności ue na rozwój regionalny i lokalny w Polsce Autor Dominika Wojtowicz Wydawnictwo Poltext EAN 9788381750066 ISBN 9788381750066 Kategoria Biznes,ekonomia,marketing\Ekonomia liczba stron 336 Format 16.5x23.5x1.6 cm Rok wydania 2019 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.56 kg