Współcześnie dostrzega się coraz obszerniejsze zainteresowanie motywem pomocy humanitarnej i radzenia sobie ze skutkami kryzysów humanitarnych. Rozważania podjęte w monografii dotyczą sieciowego podejścia do kategorii współdziałania logistycznego w sektorze humanitarnym w ramach trzech ujęć, tj.
sieci międzyorganizacyjnych, sieci logistycznych i sieci humanitarnych. Jest to nowy kontekst badawczy w tym sektorze, w którym logistyka jest traktowana jako kręgosłup podejmowanych działań. Monografia w swoim zamierzeniu wzbogaca wiedzę o tym, jak zarządzać humanitarnymi łańcuchami dostaw w dobie rozszerzającej się częstotliwości i intensywności kryzysów humanitarnych, które coraz częściej pojawiają się w „naszej" szerokości geograficznej.
Przeprowadzone badania mają trójpłaszczyznowy charakter (teoriotwórczy, metodologiczny, empiryczny), a wyniki badań własnych posiadają aplikacyjny charakter dla organizacji humanitarnych. Monografia może być także wartościowa dla badaczy i praktyków zainteresowanych zarządzaniem pomocą humanitarną i strategiami sieci podmiotów niepowiązanych kapitałowo.