Cywilizacja chińska poprzez długi czas była bardziej innowacyjna aniżeli europejska. Jednak to w Europie po raz pierwszy pojawił się stały wzrost gospodarczy, a następnie rewolucja przemysłowa. To w Europie rozwinęły się fundamentalne właściwości postępowości, jak rządy reprezentatywne i prawa jednostki. To tutaj wytworzył się unikalny splot sił politycznych, demograficznych, kulturowych i technicznych, doprowadzając do powstania cywilizacji, która następnie narzuciła swoje wzorce wszystkim pozostałym. Dlaczego akurat w Europie?
Najkrótsza historia Europy to obszerne, przekrojowe i plastikowe spojrzenie na dzieje Europy okiem historyka z drugiej strony globu. Choć w tak znacznym oddaleniu pewne detale stają się niewidoczne, dopiero wówczas możemy dostrzec wielką grę idei, systemów i instytucji na monumentalnej planszy historii. Dlatego ta książka to wyraźnie więcej niżeli tylko historia Europy w pigułce; to także dostępna, dobitna i miejscami zabawna autorska analiza najważniejszych czynników odpowiedzialnych za wyjątkowość Starego Kontynentu, jak jego skomplikowanej ewolucji politycznej, zmieniającej się roli chrześcijaństwa, wpływu granic językowych, konfliktów między papieżem a cesarzem oraz dużych inwazji i podbojów, które zmieniały kontynent.
Autor początkuje od wartkiego przeglądu historii cywilizacji europejskiej, opisując jej narodziny z niespodzianego połączenia trzech składników: myśli antyku, chrześcijaństwa, a także kultury germańskich wojowników. W toku stuleci z tej wybuchowej mieszanki wyłoniły się wielce unikalne postacie pobożni rycerze i wojujący papieże, romantyczni populiści i sentymentalni rewolucjoniści a jej rozpad zdeterminował dynamikę dziejów Europy w czasach współczesnych. W międzyczasie zaś zwykli ludzie uprawiali ziemię, do czasu, aż nie zostali pierwszymi, którzy poznali dobrobyt uprzemysłowionego społeczeństwa.
Najkrótsza historia Europy to przystępna, dowcipna i prowokująca do myślenia opowieść o niezwykłej cywilizacji.
Najkrótsza historia Europy to światowy bestseller przetłumaczony na 18 języków.