Ekonomia jest nauką społeczną i odnosi się do zachowań oraz funkcjonowania wspólnot ludzkich. Musi więc uwzględniać wiedzę humanistyczną i społeczną, osiąganą w innych aniżeli ona dziedzinach nauki. Jest niebezpieczną i zwodniczą iluzją, iż można zachowaniami ludzkimi kierować jedynie poprzez stosownie przypasowane stymulatory i bodźce ekonomiczne, a efektywną aktywność gospodarczą uzyskiwać niezależnie od otoczenia politycznego, społecznego, kulturowego, a choćby organicznego.
A skoro takie czynniki należy uwzględniać, to trzeba je rozpoznać i zbadać. W książce Janusz A. Majcherek ukazuje autorską interpretację zróżnicowanych uwarunkowań procesów prowadzących do wzrostu bogactwa i rozwoju społecznego albo biedy i destrukcji społecznych struktur.
Praca Janusza Majcherka jest przemyślanym i dopracowanym wywodem odnoszącym się do za każdym razem ważnych i za każdym razem aktualnych kwestii społeczno-gospodarczych. Jestem przekonany, iż wywoła ona żywą dyskusję, gdyż w wielu punktach stanowisko Autora jest – w korzystnym znaczeniu – kontrowersyjne.
prof. Dr hab. Jerzy Hausner (z recenzji)