W pracy zidentyfikowano przesłanki, z których wynika, iż w aktualnych uwarunkowaniach społecznych i ekonomicznych, ukształtowanych w dużym stopniu pod wpływem ideologii neoliberalizmu, realizacja Celów jednostajnego Rozwoju ONZ będzie obarczona wieloma trudnościami.
w dodatku, wykorzystując części dorobku kilku nurtów w nauce, określono parametry zarządzania, które sprzyjałoby zaspokajaniu potrzeb ludzi, w szczególności należących do najuboższych grup ludności. Następnie, na podstawie wyodrębnionych przesłanek, opisano pomysł na zarządzanie inkluzywne, które ma być narzędziem upraszczającym realizację CZR.
W tym pomyśle na zarządzanie za najszczególniej oryginalny element można uznać podstawowy składnik pomysłu - koncepcję zarządzania inkluzywnego. Inne komponenty pomysłu na zarządzanie inkluzywne zostały zaadoptowane z dotychczasowego dorobku nauk o zarządzaniu.
Te składniki pomysłu, choć nie zostały zaprojektowane z myślą o zarządzaniu inkluzywnym, dzięki swej uniwersalności mogą skutecznie służyć do implementacji tego rodzaju zarządzania.