Celem niniejszej pracy jest próba określenia zależności pomiędzy zasobami psychospołecznymi a poczuciem samotności osób w podeszłym wieku przebywających w warunkach instytucjonalnych i pozainstytucjonalnych.
Niniejsza praca powstała w oparciu o badania naukowe związane z przygotowaną rozprawą doktorską, pisaną pod kierunkiem prof. Zw. Dr hab. Janusza Kirenki. Praca składa się z siedmiu rozdziałów, trzy pierwsze rozdziały mają charakter teoretyczny, natomiast cztery pozostałe są prezentacją przeprowadzonych badań.
Rozdział pierwszy poświęcony jest biologicznym, psychologicznym i społecznym aspektom starzenia się i starości. W drugim rozdziale niniejszej pracy skoncentrowano się na problematyce samotności i jej roli w życiu starszej osoby.
Treścią rozdziału trzeciego uczyniono problematykę zasobów psychospołecznych, istotnie koncentrując uwagę na poczuciu koherencji oraz wsparciu społecznym jako podstawowych składowych osadzonych w koncepcji salutogenetycznej.
W rozdziale czwartym zaprezentowano metodologię badań własnych. Trzy kolejne rozdziały pracy (piąty, szósty i siódmy) poświęcone zostały przedstawieniu i omówieniu wyników badań prowadzonych w grupie pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej i osób starszych przebywających pod opieką rodziny.