Opinia polska musi nareszcie zdać sobie sprawę, że nie możemy w przyszłości liczyć na bagnety i karabiny maszynowe francuskie czy angielskie, a jedynie na swoje własne. Jedynie własna, samodzielna polityka może sprowadzić przedłużenie błogosławionego dla nas antagonizmu niemiecko-rosyjskiego.
Jedynie własna polityka może nas uchronić od wiązania się z organizmami politycznymi, które w momencie niebezpieczeństwa nie przyjdą nam z pomocą. Adolf Bocheński Adolf Bocheński łączył idealizm w życiu prywatnym z „okrutnie chłodną" inteligencją w analizie politycznej.
Bez sentymentów odrzucał miłe polskiemu sercu koncepcje polityczne, jak sojusz z Zachodem czy Międzymorze. Za podstawowe zagadnienie polityki polskiej uważał stosunki niemiecko-rosyjskie. Z ludźmi, którzy nie rozumieją, że to one decydują o losie Rzeczypospolitej, „nie można – twierdził – na serio mówić o polityce, podobnie jak o niedawno przeczytanej książce nie sposób mówić z kimś, kto nie zna liter: »a, b, i c«".
Jan Sadkiewicz Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Spis treści Jan Sadkiewicz Zagadka Bocheńskiego Adolf Bocheński Niemcy, Rosja i racja stanu dobór pism 1926–1939 Konserwatyzm ideologiczny czy realny? Zagadnienie niezależności rządu od opinii publicznej Z literatury politycznej.
Recenzenci Romana Dmowskiego Z literatury politycznej. Smoleńsk, nacjonalizm i zakłamanie Wytyczne polskiej polityki zagranicznej Polska w niemieckiej racji stanu Granice relatywizmu politycznego konwencjonalny aliant Roman Dmowski i Stanisław Mackiewicz Odwieczny wróg Rzeczypospolitej Polskiej Dlaczego nie chcemy bronić Locarna? Polska doktryna Monroego pomiędzy Niemcami a Rosją znikoma Ententa* Szlaki grunwaldzkie* Rozmowa z intelektualistą francuskim o polityce ministra Józefa Becka Targowiczanie naszych czasów Adolf Hitler kontynuatorem Bismarcka Niebezpieczeństwo sojuszu polsko-niemieckiego* Czy Niemcy mogą być „podzielone"* Publicystyka polska a polityka zagraniczna Armia i polityka zagraniczna Hitler i pułkownik Beck Polska dotrzyma traktatów* Przeszłość i przyszłość sprawy czeskiej Niemcy, Rosja i nasza polityka czeska* Błędy w sprawie południowej* Polemika ze Stommą Bilans strat i zysków polskiej polityki zagranicznej* Co to jest „polityka 1934 roku"? Niemcy – Polska – Rosja Współczesna Europa polityczna Argumenty historyczne w polityce zagranicznej Indeks nazwisk *Tekst opublikowany pod pseudonimem Franciszek Czerwiski.