W monografii przedstawiono wybrane aspekty związane z aktywnością turystyczną rozmaitych grup społecznych oraz determinanty wpływające na określone preferencje i zachowania turystów. W pierwszej części książki uwypuklono ogólną problematykę aktywności turystycznej w świetle literatury tematu.
Dokonano klasyfikacji aktywności turystycznej i przedstawiono typologię wyjazdów turystycznych i turystów w kontekście wpływu turystyki na potrzeby człowieka. Ukazano związki między typami turystów a destynacjami w turystyce.
Dokonano ponadto klasyfikacji uwarunkowań aktywności turystycznej, a także wskazano główne motywy uprawiania turystyki. W dalszej części książki podjęto zagadnienia dotyczące powiązań między czasem wolnym, turystyką i rekreacją.
Poruszono między innymi problem zachowania człowieka w czasie wolnym w różnorodnych fazach jego życia i przedstawiono główne funkcje i formy spędzania czasu wolnego. Kolejne rozdziały książki mają charakter analityczno-badawczy, opierają się bowiem na przeprowadzonych badaniach własnych (ankietowych) wśród zróżnicowanych grup wiekowych i społecznych.
Szeroko przedstawiono zagadnienie turystyki i rekreacji w rodzinie, jako instytucji społecznej, w powiązaniu z funkcjami turystyki i jej formami. Następnie dokonano charakterystyki socjologicznej klientów gospodarstw agroturystycznych (jako przykład alternatywy dla komercyjnych form wypoczynku).
Przybliżono ofertę agroturystyczną wybranych gospodarstw i jej dopasowanie do potrzeb i pragnień rozmaitych grup wiekowych i społecznych agroturystów. W ostatnim rozdziale książki zgłębiono zagadnienie turystyki dzieci i młodzieży, a także znaczenie i użycie czasu wolnego w ich życiu.
W zakończeniu opracowania zaprezentowano konkluzje wynikające z analizy części przeglądowej monografii i przeprowadzonych badań i rozważań, wraz z propozycją zaspokojenia potrzeb związanych z turystyką i rekreacją przeróżnych grup społecznych.