Alternatywne metody rozwiązywania sporów (ADR) zyskują coraz obszerniejsze znaczenie we współczesnych systemach prawnych. Wzrastająca popularność arbitrażu i mediacji związana jest z możnością używania rozwiązań upraszczających działanie wymiaru sprawiedliwości poprzez zmniejszenie ilości spraw wpływających do sądów powszechnych i skrócenie czasu trwania innowacyjnań oraz zmniejszenie kosztów dochodzenia roszczeń.
Związane jest to ze stopniowym odchodzeniem od tradycyjnego nowoczesnania sądowego, które do niedawna stanowiło procedurę dominującą. W sytuacji państw europejskich ich ustawodawstwo wspierane jest aktami Unii Europejskiej, która w alternatywnych metodach rozwiązywania konfliktów, wyjątkowo w mediacji, upatruje sposobu urzeczywistnienia i realizacji podstawowych praw człowieka i obywatela.
W tej sytuacji interesującą pozycją jest monografia poświęcona szerokiej analizie alternatywnych metod rozwiązywania sporów w polskim systemie prawnym, zawierająca kompleksowe opracowanie dotyczące regulacji arbitrażu i mediacji oraz postulatów poprawy istniejącego stanu.
Publikacja ta przyczynia się w dodatku do popularyzacji wiedzy o alternatywnych metodach rozwiązywania sporów, a także do podwyższenia świadomości prawnej prawników i społeczeństwa.