Franciszek Brodniewicz, Aleksander Żabczyński, Adam Brodzisz, Zbigniew Rakowiecki, Witold Zacharewicz… To do nich wzdychały wielbicielki przedwojennego kina i z zazdrością patrzyły na ich filmowe partnerki, marząc, by pewnego dnia znaleźć się na ich miejscu.
Amanci filmowi II Rzeczypospolitej genialnie wiedzieli, jak stwarzać swój wizerunek, aby stale pojawiać się na łamach prasy i radować się nieprzerwanym zainteresowaniem publiczności. Wybuch II wojny światowej przerwał ich ładne kariery, ale pamięć o nich pozostała żywa, a filmy z ich udziałem nadal cieszą się pokaźnym zainteresowaniem.
Kim byli aktorzy przedwojennego kina? W jakich okolicznościach pojawili się na wielkim ekranie? Czy prywatnie byli równie czarujący jak w filmach, w których grali? Jak potoczyły się ich powojenne losy?
Na podstawie dokumentów, wywiadów prasowych i wspomnień Marek Teler przypomina życiorysy czternastu przedwojennych elegantów, którzy zawojowali świat filmu. Opisuje jednocześnie tych występujących na ekranie przez dużo lat, jak i tych, którym wybuch II wojny światowej nie pozwolił w pełni rozwinąć skrzydeł. I jak to typowo bywa, okazuje się, że najciekawszy scenariusz napisało im prawdziwe życie.