Niniejsza monografia może być traktowana jako podręcznik służący studentom przygotowującym się do zawodu nauczyciela. Zawartość tej książki dotyczy intertekstualnych i intermedialnych aspektów funkcjonowania literatury we współczesnych realiach kulturowych, zmieniających się w konsekwencji marketingowych uwarunkowań i upowszechniania nowych technice komunikowania.
W związku z tym niektóre kraje (np. Australia) wdrożyły rządowe i instytucjonalne strategie czytania lektur szkolnych w dokładnie przypasowanych multimedialnych kontekstach. Wydaje się to wyróznione też w Polsce.[...] Koncepcja dydaktycznego zastosowania multimedialnych modułów tematycznych (określanych w dalszym ciągu tej książki jako MMT) przekłada kategorie współczesnych uwarunkowań literackości z ich interdyscyplinarnym zapleczem (psychologicznym, medialnym, językoznawczym, ekonomicznym, społecznym, informatycznym) na zespół działań odnoszonych do potrzeb jednostek oraz społeczeństw i realnych do przeprowadzenia w szkole1 jako instytucji modelującej pojmowanie literatury.
Na opracowanie tej koncepcji pozwoliło mi włączenie w obręb zainteresowania rozwiązań użytkowanych w Australii jako kraju, w którym według raportów ONZ najlepiej zorganizowano edukację. Rozwiązania te przywracają literackim tekstom wypracowaną poprzez tysiąclecia istotną rolę wśród związanych z nimi problemowo innych medialnych przekazów.
Sprawdzona praktyka intencjonalnego zestawiania interpretantów z wyjściowymi tekstami owocuje ujawnianiem strategii komunikacyjnych, środków wyrazowych, retoryki i społecznych uwarunkowań powstawania tekstów, reprezentujących rozmaite typy i gatunki literackie, a także przeróżne media.
Ze Wstepu