Prezentowana książka miała być w swoim pierwotnym zamierzeniu zapisem debat i konferencji, które odbywały się w roku 2011, w Poznańskim Oddziale SARP z okazji obchodów 125-lecia stowarzyszeń architektonicznych w Wielkopolsce.
Praca nad nią pokazała jednak, że stała się czymś więcej –współczesną diagnozą i oceną miasta, widzianą oczami profesjonalistów – archi-tektów, urbanistów, historyków sztuki. Książka jest w większości poświęcona Poznaniowi, jed-nak poruszane w niej problemy mogą być uniwersalną pomocą podczas krytycznej analizy przestrzeni i obrazów innych miast polskich.
budowa książki odwołuje się do chronologii minionych już wydarzeń – naukowej sesji i debat poświęconych rożnym obszarom prze-strzeni miejskiej. Całość rozpoczynają teksty poświęcone Adamowi, Lucjanowi i Januszowi Ballenstedtom – perfekcyjnym twórcom wywodzącym się z Poznania.
Prezentowane teksty autor-stwa badaczy ich twórczości,też kolegów-architektów, są jednymi z pierwszych prób opisujących działalność tych doskonałych projektantów. Kolejne rozdziały mają odkrywać przed czytelnikiem kolejne warstwy miasta.
W rozdziale zatytułowanym „miasto odzyskane" opisane są mechanizmy jego odbudowy po II wojnie światowej. Jednak czytając pozostałe tek-sty, można z łatwością dojść do wniosku,cykl „odzyskiwania" jest dziś najbardziej niezbędną i optymalną metodą projektowania miasta.
W wielu tekstach pojawiają się podobne postulaty: przywrócenie starego koryta Warty, rewitalizacja zespołów poprzemysłowych w śródmieściu, ochrona i aktywizacja zabytkowych fortyfikacji, ochrona klinów zieleni, przywrócenie życia obiektom modernistycznym, aktywizowanie obszarów zaniedbanych przez stworzenie obiektu-ikony.
W pracy pojawiają się przykłady takich działań podejmowanych z sukcesem na całym świecie.