W polskich przedsiębiorstwach idea zarządzania procesowego nabiera coraz większego znaczenia. Doświadczenia tych przedsiębiorstw wskazują,koniecznymi warunkami efektywnego wdrożenia koncepcji zarządzania procesowego i towarzyszących im procesowych struktur organizacyjnych jest integracja procesów podstawowych z procesem zarządzania strategicznego, kultura organizacyjna preferująca sprężystość, stosowanie zespołowych form rozwiązywania problemów, wykorzystywanie postępowych technologii informatycznych, ale także wykwalifikowane kadry przedsiębiorstw znamionujące się wysokim poziomem kompetencji.
Literatura, na której oparto monografię, przyczynia się do pogłębienia wiedzy dotyczącej kompetencyjnych uwarunkowań wdrażania struktury procesowej równocześnie w wymiarze naukowo-badawczym, jak i funkcjonalnym.
Niniejsza monografia, obok wartości naukowo-poznawczych, może stać się źródłem inspiracji dla osób reprezentujących praktykę gospodarczą. Mając wiedzę z zakresu kompetencyjnych uwarunkowań wdrażania struktury procesowej, można lepiej zaplanować działania kadry kierowniczej, tak żeby przygotować ją do pełnienia pożądanych przez przedsiębiorstwo ról organizacyjnych.