Walki polskich formacji zbrojnych na Zachodzie podczas II wojny światowej odegrały ważną rolę w kształtowaniu postępowego patriotyzmu Polaków. Ich przebieg rzutował na dalszy tok spraw związanych z Polską i wywarł wpływ na kształt naszej rzeczywistości politycznej. W początkowym okresie PRL usiłowano podważać, a choćby zohydzać sens tych zmagań. Potem pisano, że żołnierze owszem krwawili, lecz politycy nie dorośli do zadań, jakie przed nimi stanęły.
obecnie nastał czas na rzetelny rozrachunek z przeszłością, choć z kolei nie brakuje głosów bezkrytycznie oceniających Polskie Siły Zbrojne i ich wysiłek wojenny. Toczą się dyskusje dotyczące nawet takich zagadnień: czy przelana krew przyniosła pożądane owoce, czy alianci nie zdradzili sprawy polskiej, czy Jałta nie przekreśliła naszego wysiłku zbrojnego, czy wysiłek nie okazał się daremny. Często głosy polemistów nawzajem się wykluczają.
żeby czytelnicy mogli wyrobić sobie pogląd na temat poruszanych w dyskusjach zagadnień, niezbędna jest rzetelna wiedza historyczna, a taką dają w niniejszej publikacji uznani historycy wojskowości, zasłużeni w dziele popularyzacji historii, ukazujący tu wybrane zwycięskie bitwy polskiego oręża na froncie zachodnim w trakcie II wojny światowej: Jadwiga Nadzieja (Falaise), Zbigniew Wawer (Monte Cassino), Janusz Odziemkowski (Narwik).