Czarny bez rośnie niemalże na wyciągnięcie ręki – w twoim ogrodzie, w parku, w lesie. Nasze babcie robiły z niego soki i podawały go na ogół na przeziębienie. Sok używano w dodatku w leczeniu grypy, w celu łagodzenia przeróżnych stanów zapalnych i objawów cukrzycy oraz jako lek moczopędny (np. Przy wysokim ciśnieniu czy obrzękach). Miał on też działać wzmacniająco, udoskonalać wytrzymałość i być wyśmienitym remedium na kaszel.
Współczesne badania naukowe potwierdzają,właściwości lecznicze czarnego bzu to nie bajki. Wykazano bowiem, że owoce czarnego bzu mają cechy przeciwutleniające, przeciwdrobnoustrojowe (m.in. Przeciwbakteryjne) i przeciwzapalne.
W książce opisano liczne wykorzystania czarnego bzu w profilaktyce i leczeniu rozmaitych chorób. Jej autorka podpowiada też, w jaki sposób możesz zastosować te owoce w swej kuchni i co możesz z nich przyrządzić, by poprawić swoje samopoczucie.
Agata Lewandowska – dietetyczka z kilkunastoletnim doświadczeniem, autorka ponad 20 poradników dietetycznych. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, SGGW i podyplomowych studiów z psychodietetyki na SWPS, ukończyła także liczne kursy i szkolenia. Pisze artykuły, prowadzi warsztaty, wykłady i webinary.
Patronat medialny: