Publikacja dotyczy ciągle aktualnej problematyki, jaką są szczególne kompetencje podmiotów działających w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego, którym mocą ustawy przyznano prawo do użycia albo zastosowania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej.
Tytułowe zagadnienie ma jednocześnie charakter wysoce złożony, łączy się bowiem ściśle z najdalej posuniętą możliwością ingerencji funkcjonariuszy rozmaitych służb, inspekcji czy straży w sferę podstawowych praw i wolności obywatelskich, co często może wywoływać dyskusję o granice użytkowania takiego przymusu bezpośredniego wobec jednostek.
Z uwagi na fakt, że ustawa z dnia 24 maja 2013 r. O środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, będąca podstawą niniejszych rozważań, jest stosunkowo nowym aktem normatywnym, na rynku wydawniczym nie ma jeszcze komentarzy do tej ustawy ani również innych publikacji pokazujących to zagadnienie tak kompleksowo, jak niniejsze opracowanie.
Istnieją jedynie nieliczne publikacje odnoszące się do problematyki wykorzystania i zastosowania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej na ogół przez funkcjonariuszy policji, z pominięciem innych służb, inspekcji czy straży.
Z tego względu niniejsza publikacja ma charakter prekursorski. Odbiorcami publikacji są zatem nie tylko studenci kierunków bezpieczeństwa wewnętrznego czy prawa i administracji, ale też przedstawiciele określonych służb, inspekcji, straży czy innych podmiotów uprawnionych do używania tych środków.
Marcin JURGILEWICZ - adwokat, doktor nauk prawnych, adiunkt na Wydziale Nauk Społecznych i Administracji Wyższej Szkoły Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie. Autor i współautor publikacji dotyczących bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwa i porządku ruchu drogowego, ochrony środowiska, a także wybranych problemów z zakresu prawa administracyjnego i karnego.