Podręcznik jest asygnowany dla studentów studiów I stopnia na kierunku Transport realizowanych na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Zawarto w nim opis 14 ćwiczeń laboratoryjnych z zakresu elektroniki analogowej i cyfrowej.
Celem zaprezentowanych ćwiczeń jest poznanie budowy, zasad działania, parametry i podstawowych parametrów części i układów analogowych (tranzystory unipolarne, wzmacniacze operacyjne, wzmacniacze mocy, układy regulacyjne stabilizatorów, filtry aktywne, obwody rezonansowe), i cyfrowych (bramki logiczne, generatory cyfrowe, liczniki, przetworniki A/C i C/A, zakłócenia elektromagnetyczne sygnałów TTL, rejestry, modulacje AM i FM, modulacje ASK, FSK, PSK i QAM).
Opis każdego ćwiczenia składa się omówienia podstaw teoretycznych działania badanych elementów i układów, opisu rzeczywistego stanowiska pomiarowego, przedstawienia badania z użytkowaniem programu komputerowego do symulacji działania omawianych elementów i układów i zbioru zagadnień do opracowania z wykazem bibliografii.
Książka jest kontynuacją podręcznika „Podstawy elektroniki. Laboratorium", w której autorzy przedstawili podstawy wiedzy z obszaru elektroniki analogowej i cyfrowej.