Sześćdziesiąt pięć lat temu James D. Watson, wówczas zaledwie dwudziestoczteroletni, był jednym z uczonych, którzy rozpoczęli największą naukową przygodę naszych czasów. Dziś profesor Watson, znaczny autorytet i wizjoner współczesnej biologii, po raz kolejny opisuje pełne dzieje rewolucji genetycznej.
Barwna i fascynująca opowieść Watsona, choć sięga do czasów antycznych i dziwnie dziś brzmiących koncepcji dawnych naturalistów, naprawdę początkuje się w roku 1866, w niewielkim przyklasztornym ogrodzie, gdzie mnich Gregor Mendel przeprowadzał swoje bezprecedensowe eksperymenty nad dziedziczeniem cech groszku.
Potem autor prowadzi nas do początków współczesnej genetyki, do narodzin tej tak sporo obiecującej i zarazem (przynajmniej według niektórych) wciąż budzącej grozę nauki, która mówi nam, jak możemy zmieniać same podstawy życia.
W roku 1953 trwające od lat studia nad chemią życia doprowadziły do rewolucyjnego odkrycia – poznaliśmy strukturę DNA. Za to odkrycie w roku 1962 James D. Watson i Francis Crick, a także Maurice Wilkins uhonorowani zostali Nagrodą Nobla.
Podwójna helisa DNA pozwoliła stworzyć nową naukę, która zrewolucjonizowała nasz świat. To z tego odkrycia właśnie wyłoniły się technologie, które dziś współkształtują nasz świat, a w niedalekiej już przyszłości ich wpływ będzie zapewne jeszcze pokaźniejszy: inżynieria genetyczna, genomika spersonalizowana, nowe leki i terapie, badania nad komórkami macierzystymi, techniki edycji genów CRISPR/Cas… prezentując, że sekret życia ma czysto chemiczną naturę, genetycy otworzyli przed ludzkością horyzonty, których istnienia nikt wcześniej nawet nie podejrzewał.
Te świeże perspektywy profesor Watson potrafi opisać w sposób zrozumiały dla niespecjalisty, jasno i dostępnie objaśniając zarówno molekularne sekrety „kodu życia", jak i nowe technologie. Dowiadujemy się, jak badania nad DNA zmieniają nasz sposób rozumienia tajemnic powstania naszego gatunku i ludzkiej tożsamości – społecznej i jednostkowej.
A dzięki temu, że niemal od samego początku James Watson tkwi w samym centrum tych badań, dowiadujemy się także niemal z pierwszej ręki, jak niemało możliwości zmiany ludzkiej kondycji otworzyły przed nami genetyka i genomika – od genetycznie modyfikowanej żywności po genetyczną modyfikację linii zarodkowych (a przy okazji jak z domeny czystej nauki genetyka przeszła w świat pokaźnego biznesu).
Ów dziwny i fascynujący świat, zaludniony przez duże umysły, pokaźne odkrycia i szerokie ambicje odsłania przed nami książka DNA. Historia rewolucji genetycznej. Burzliwy rozwój genetyki jest źródłem wielu poważnych, społecznych i etycznych problemów.
Także i w tych kwestiach trudno byłoby o ulepszonego przewodnika niż James Watson, który nigdy nie bał się ani trudnych pytań, ani kontrowersyjnych odpowiedzi. Choćby zaś te najtrudniejsze dylematy i najistotniej złożone kwestie odkrywca DNA potrafi zaprezentować czytelnikowi z talentem, który z jego pierwszej książki, Podwójnej helisy, uczynił jeden z największych naukowych bestsellerów wszech czasów (ponad 20 milionów sprzedanych egzemplarzy!).
Książka DNA. Historia rewolucji genetycznej to gruntowanie zmienione i uzupełnione o świeże rozdziały wydanie książki przygotowanej w roku 2003 z okazji pięćdziesiątej rocznicy odkrycia DNA, która w Polsce ukazała się w roku 2004 pod tytułem DNA.
Tajemnica życia.