Praca zbiorowa Guwerner – preceptor – nauczyciel. Szkice z historii edukacji w Polsce i Europie Zachodniej (XVII–XIX w.) została przygotowana poprzez obszerne grono historyków kultury i edukacji. Wśród autorek i autorów znaleźli się badacze z zróżnicowanych ośrodków naukowych w Polsce (Poznań, Toruń, Gdańsk, Lublin, Wrocław, Tarnobrzeg) i Francji (Bordeaux).
Na publikację składa się piętnaście artykułów przybliżających rolę nauczycieli i nauczycielek na przestrzeni wieków – od XVII po początki XIX stulecia. Zaprezentowano różne badania nad kształceniem i wychowywaniem jednocześnie domowym, jak i szkolnym z perspektywy polskiej oraz zachodnioeuropejskiej.
Uwzględniono jeszcze badania nad funkcjami profesorów i mistrzyń w placówkach prowadzonych poprzez zakony, dokąd nierzadko trafiały dzieci z rodzin szlacheckich i magnackich. Nie brakuje również spojrzenia na edukację poza granicami Polski, w czasie Grand Tour po Europie.
Ostatnią część tomu poświęcono wybranemu przypadkowi nauczyciela z Francji, którego dzienniki są świadectwem kosmopolitycznego charakteru edukacji, a także znaczenia roli preceptorów dla przemian kulturowych przełomu XVIII i XIX wieku.