Poruszające opowieści Hanny Krall przeniesione na scenę
Hanna Krall to nie tylko wzór dla pokolenia młodych reporterów,dodatkowo pisarka inspirująca lubianych filmowców i wybitnych ludzi teatru. Motywy stale powracające w jej twórczości, dzięki swojej wyrazistości i bezkompromisowości stylistycznej, okazują się idealnym materiałem do przeniesienia na scenę czy na plan filmowy.
Pola i inne rzeczy teatralne to kilka zróżnicowanych historii: o szalonych dzielnych kobietach i zamachach – na rosyjskiego cara i na Lenina, o dwóch Markach Edelmanach, o złych postaciach, które uciekają z bajek, o Apolonii Machczyńskiej, która zginęła razem z ukrywanymi Żydami, o przyjacielu Kafki, który w kawiarni spotyka bohatera Kafkowskiego Zamku… Czerpali z nich Krzysztof Warlikowski, Kazimierz Dejmek czy Krzysztof Kieślowski. Bohaterowie tych opowieści wciąż żyją, mówią własnymi głosami i zadają bolesne pytania. Nadal istnieją w teraźniejszości i nie dają o sobie zapomnieć.
„W końcu kwietnia 2006 Andrzej Wajda powiedział,poprawnie byłoby porozmawiać. O Katyniu, o filmie o Katyniu i w ogóle porozmawiać.
lecz ja nigdy o Katyniu nie pisałam, niedużo czytałam...
Nie szkodzi, powiedział Wajda, porozmawiajmy.
ale ja nawet o mężczyzny ojcu nie wiedziałam.
Nikt nie wiedział. Jedna dziewczyna z naszego roku mówiła o ojcu w Katyniu i na drugi dzień nie było jej w szkole filmowej.
Nie, nie siedziała długo, Wanda Jakubowska wyciągnęła ją z więzienia.
Nie, nie wróciła do szkoły.
Nie, nie robiła filmów...
To może tak mógłby się zacząć film?”
Pola i inne rzeczy teatralne to lektura obowiązkowa nie tylko dla miłośników reportaży Autorki, lecz każdego, kto chce zobaczyć, w jaki sposób proza zyskuje drugie życie w teatrze i filmie.
Hanna Krall – jedna z najważniejszych światowych reporterek. Jej książki, w tym blisko dziewięćdziesiąt przekładów, na stałe weszły do kanonu reportażu.