nieprzemijalne dzieło traktujące o władzy, strategii i podstępie"Ten, kto ma władzę, nie musi nikogo za nic przepraszać".Niccolo Machiavelli napisał popularnego Księcia prawie pięć wieków temu, natchniony osobą Cezara Borgii, syna papieża Aleksandra VI, włoskiego polityka, kardynała, księcia Romanii.
Celność nieprzebrzmiałych spostrzeżeń, ich przenikliwość i złożoność sprawiły, że trzymacie Państwo dzisiaj w swych rękach jedną z najważniejszych książek wszech czasów. Koronną pozycję w dziejach filozofii społecznej, a zarazem wciąż aktualną lekcję, która kształtuje myślenie liderów na całym świecie."Chcę iść do piekła, nie do nieba.
W piekle będę miał towarzystwo papieży, królów i książąt, a w niebie są sami żebracy, mnisi, pustelnicy i apostołowie".Słowa Machiavellego wykraczają dalece poza jego epokę i ramy geograficzne. Manipulacje, okrucieństwo, podstęp, okraszone inteligencją i starannie dopracowaną taktyką...
Kto odważy się sięgnąć po tę lekturę, przekona się lub utwierdzi, iż opisane metody są praktykowane także dzisiaj - i to z wielkim oddaniem. Bo czy kiedykolwiek przestało być aktualne zdanie:"Politykowi nie wolno być niewolnikiem własnych słów"$231Tytułowy Książę to współczesny szef, boss, prezes, po prostu - Pierwszy.
Człowiek trzeźwo i logicznie myślący, obdarzonym domieszką demonizmu, stawiający cel za każdym razem wyżej niżeli środki, używający medialnych sztyletów i zatrutych pomówień. Skuteczne sposoby w polityce, biznesie, życiu nie zmieniły się aż tak szczególnie."Ludzi należy albo zjednywać sobie pieszczotą, albo niszczyć, bo za znikome krzywdy będą się mścili, a doznawszy znacznych, nie będą już w stanie".Niccolo Machiavelli (1469 - 1527) -- prawnik, filozof, pisarz społeczny i polityczny, historyk i dyplomata florencki, jedna z postaci włoskiego odrodzenia, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli renesansowej myśli politycznej.
Zwolennik republiki jako ustroju genialnego, napisał Księcia, popularny traktat o sprawowaniu władzy. W 1559 jego pisma znalazły się na kościelnym indeksie ksiąg zakazanych.