Coraz popularniejszym sposobem przemieszczania się staje się jazda na hulajnodze. Jak się okazuje korzystają z nich nie tylko osoby prywatne,na dodatek przedsiębiorcy. Ci ostatni nabywają hulajnogi nie tylko dla siebie, ale także dla swych pracowników. W opracowaniu zostało przedstawione jak rozliczać zakup hulajnóg na zapotrzebowania prowadzonej działalności gospodarczej wraz z ewidencją w pkpir i księgach rachunkowych.
1. Wydatki na zakup hulajnóg w kosztach podatkowych
1.1. Hulajnogi wykorzystywane przez przedsiębiorców
Wydatek na zakup hulajnogi nie został wprost wyłączony z kosztów uzyskania przychodów. W związku z tym może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów poprzez przedsiębiorcę pod warunkiem, iż wykaże on związek tego zakupu z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Z całą pewnością o takim związku można mówić, gdy podatnik udowodni,pozwala na mu ona szybszy dojazd do siedziby firmy albo do kontrahentów. Każdorazowo należy jednak pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku. Organy podatkowe mogą bowiem zakwestionować rozliczenie w kosztach zakupu hulajnogi w przypadkach, gdy pokonywane poprzez podatnika odległości z domu do miejsca realizowania działalności gospodarczej albo do kontrahentów są niezwykle znaczne i przekraczają jednorazowy zasięg hulajnogi (w przypadku hulajnóg elektrycznych jest to przeciętnie około 20-25 km na jednym ładowaniu). Również konieczność przewozu innym środkiem transportu materiałów niezbędnych do wykonania świadczonych przez podatnika usług może wskazywać, że hulajnoga faktycznie nie jest użytkowana dla celów prowadzonej działalności gospodarczej.
Przedsiębiorcy, którzy zamierzają nabyć do działalności hulajnogę, muszą ponadto pamiętać o art. 23 ust. 1 pkt 49 updof. (…)
gratisowy fragment:
UWAGA!!! towar CYFROWY! - Wysyłany po zakupie bezpośrednio na maila.