Monografia ukazuje wybrane kwestie związane z szeroką motywem inteligentnego miasta traktowanego w kategoriach ekosystemu innowacji i przedsiębiorczości. Jej celem jest zbadanie i krytyczna ocena budowy i funkcjonowania współczesnego miasta jako dynamicznego układu wzajemnych interakcji zachodzących między przedsiębiorczością i innowacjami w przestrzeni smart city.
nowoczesne i przedsiębiorcze miasto to złożony system, który jedynie jako całość potrafi przypasować się do dynamicznie zmieniających się uwarunkowań otoczenia. Jego efektywne funkcjonowanie jest oparte na harmonijnych działaniach bazujących na krystalicznie zdefiniowanych celach, ujmowanych w założeniach wieloaspektowego rozwoju.
wyraźną kwestią w ramach tej problematyki jest podejmowanie dialogu i współpracy pomiędzy poszczególnymi przedstawicielami miejskiego społeczeństwa. Formułowanie przez jednostki własnych przekonań i opinii przy równoczesnym aktywnym uczestnictwie w rozwoju miasta stanowi fundament tworzenia się progresywnej przestrzeni, odwołującej się do twórczego potencjału jej mieszkańców.
Inteligentne miasta, nazywane jako smart cities, są przykładem modelu rozwojowego podejmującego próbę odpowiedzenia na stale rosnące zapotrzebowania społeczne i wymagania współczesności. Aktualnie w skali całego świata obserwowany jest wzrost liczby mieszkańców ośrodków miejskich.
Z powodu tej tendencji miasta muszą podejmować inicjatywy mające na celu sprostanie wyzwaniom związanym m.in. Z transportem, bezpieczeństwem, edukacją, podnoszeniem jakości życia ludności czy modyfikacją i ulepszaniem sposobów zarządzania miastem.
Koncepcja inteligentnego miasta stanowi przestrzeń dogłębnego zrozumienia problemów jego mieszkańców i podejmowania prób ich rozwiązywania dzięki dostępności innowacyjnych technologii komunikacyjno-informacyjnych.