Oto Twoja najważniejsza życiowa relacja. Zadbaj o nią!
Może już to słyszałaś: tyle jesteś w stanie dać z siebie innym, ile masz wewnętrznych zasobów. I odwrotnie - jeżeli ich nie posiadasz, nie masz się czym podzielić. Dlaczego miałabyś być dla innych życzliwa, cierpliwa i wyrozumiała, jeśli zbyt dużo wymagasz od siebie? Skąd masz czerpać siłę do spotkania ze światem, jeśli czujesz się nieszczęśliwa? I wreszcie - jak miałabyś kogoś prawdziwie pokochać, skoro nie kochasz siebie?
W Twoim życiu wszystko początkuje się od Ciebie. Aby pójść dalej, zmienić się, wzmocnić, spełniać marzenia albo - po prostu - być szczęśliwszą, warto cofnąć się do własnego wnętrza. To ważne, żeby zajrzeć w siebie z odwagą, odpowiedzieć sobie na pytania o własne samopoczucie i zapotrzebowania, zacząć czule rozmawiać ze sobą i zbudować zdrową, dojrzałą relację z tą cudowną istotą, jaką jesteś TY SAMA.
I dopiero wtedy, kiedy wreszcie będziesz miała z czego czerpać, podziel się na nowo sobą z innymi. Autorka książki poprowadzi Cię krok po kroku i pomoże Ci rozpocząć praktykę kochania siebie.
Książka Dagmary Gmitrzak Jak pokochać siebie różni się od jej wcześniejszych publikacji głównie tym, iż jest wyjątkowo osobista. Ukazuje drogę rozwoju autorki - i zaprasza inne kobiety, by, podobnie jak ona, uczyły się kochać siebie. Bo to właśnie kobiety wydają się mieć większy problem z przyznaniem sobie prawa do miłości własnej. Dlaczego? Z poczucia winy - bo to czysty egoizm. Z zaburzonej samooceny - bo nie zasługuję. A może z niewiedzy - bo co to właściwie znaczy. Książka Dagmary Gmitrzak pozwala dotrzeć do źródła problemu,przeważnie podpowiada, jak sobie z nim poradzić. Autorka poprzez osobiste doświadczenia inspiruje do zmiany i poszukiwania drogi do miłości własnej. Warto, bo jak napisał Jean-Jacques Rousseau, to ona każe nam zadbać o siebie, a rozciągnięta na innych, staje się cnotą powszechną.
Monika Stachura, redaktor naczelna magazynu psychologicznego Sens
Jakby Ci się żyło, gdybyś stała się swoją najkorzystniejszą przyjaciółką i mogła na co dzień czerpać siłę i wsparcie z żeńskiego kręgu? Praktyka miłości do siebie często bywa widocznie trudniejsza niżeli praktyka stania na głowie. Z mojego doświadczenia i obserwacji wynika ponadto,niemało atrakcyjnych i świadomych joginek nie czuje się zbyt należycie z samą sobą. Do osobistych historii, które rzutują na słabą samoocenę, dochodzi pewnie środowisko kulturowe, w którym nie wypada mówić ani myśleć o sobie zbyt dobrze. A obezwładniające określenie "egoistka" może skutecznie powstrzymać kobietę przed dbaniem o swoje zapotrzebowania, ponieważ to potrzeby innych powinny być ważniejsze... Jak pokochać siebie jest plastrem na duchowe rany i obolałe miejsca. Poprawnie jest odpuścić i pozwolić, żeby Dagmara Gmitrzak nas poprowadziła. Trochę tak jak mądra siostra lub kobieta z plemiennej starszyzny. A będzie to podróż stanowczo ciekawa i przyjemna, w trakcie której zajmiemy się sobą...