Kłótliwy, spektakularny, arogancki, wizjonerski. Johan Cruyff był jednym z największych piłkarzy wszech czasów, światowym fenomenem i prawdopodobnie najsłynniejszym Holendrem XX wieku. Zmieniał sposób gry, równocześnie gdy biegał po boisku, jak i wtedy, gdy siedział na ławce trenerskiej. Krzewił futbol totalny i pozostawił po sobie trwałe dziedzictwo.
jednakże Cruyff prowadził istotną część swej świetnej kariery w świetle reflektorów, pod wieloma względami jako człowiek i sportowiec wciąż pozostaje całkowitą tajemnicą. Ta biografia, efekt wielu lat szeroko zakrojonych badań, jako pierwsza obejmuje wszystkie aspekty jego życia i pracy, od wpływu, jaki Cruyff wywarł na spore drużyny Ajaxu i Holandii w latach 70., po rolę, którą odgrywał w tworzeniu innowacyjnego fenomenu piłkarskiego, czyli Barcelony.
Opierając się na setkach wywiadów z przyjaciółmi z dzieciństwa i szkoły, trenerami, kolegami z drużyny, przeciwnikami z boiska, współpracownikami biznesowymi i członkami rodziny legendy futbolu, Auke Kok napisał biografię totalną. To historia chudego, zuchwałego piłkarza z ulicy, który stał się wspaniałym graczem, inspirującym menedżerem oraz piłkarskim pionierem i filozofem. Oto, kim był Johan Cruyff.
***
Opowieść o człowieku, który dał nową tożsamość Holendrom i Katalończykom, a przy okazji jeszcze wymyślił piłkę nożną po raz kolejny.
Michał Okoński, „Tygodnik Powszechny"
Ta biografia to kolejny dowód, że życie wybitnego piłkarza może być pretekstem do pouczającej refleksji o świecie.
Mirosław Żukowski, „Rzeczpospolita"
Niejednoznaczny obraz piłkarskiego fenomenu. Bo Cruyffa i jego geniuszu nie sposób zaszufladkować.
Piotr Żelazny, Kopalnia. Sztuka futbolu, Viaplay
Książka, która nie pozostawia wątpliwości: współczesny futbol, tak na boisku, jak i poza nim, zaczął się od Cruyffa.
Michał Trela, CANAL+SPORT
Autor zabiera nas w perfekcyjną podróż, dzięki której możemy zrozumieć, jak niepozorny chłopak staje się geniuszem porywającym tłumy.
Paweł Czado
Ta książka to nie jest kolejna laurka dla Cruyffa, tylko opowieść o uliczniku z Betondorp, który nie uznawał kompromisów i zawsze stawiał na swym.
Marcin Mendelski, Nieobiektywny kibic
***
Ta biografia to kolejny dowód, iż życie wybitnego piłkarza może być pretekstem do pouczającej refleksji o świecie. Młody Johan Cruyff to lecząca jeszcze wojenne traumy Holandia, a Cruyff gwiazdor to Katalonia kończącego się frankizmu. Ta książka to miasta tak przeróżne jak Amsterdam i Barcelona, to także futbol i jego ludzie i tak niejednokrotnie zarzucana bohaterowi tej opowieści chciwość. To historia jednego z największych wizjonerów piłki nożnej, którego nie zapomni chyba nikt, kto oglądał rewolucyjną grę Ajaksu w latach 70. XX wieku.
Mirosław Żukowski, „Rzeczpospolita"
Auke Kok to jeden z najwybitniejszych dziennikarzy holenderskich, a ta książka to udowadnia. Ilość osób, z którymi rozmawiał, żeby odmalować portret Boskiego Johana jako sportowca,na ogół człowieka, jest imponująca. Kok dotarł do przyjaciół z dzieciństwa niewiele znaczącego Cruyffa, do jego sąsiadów, członków rodziny, piłkarzy, trenerów czy działaczy i przestudiował całą masę materiałów archiwalnych. Na skutek czego powstał niejednoznaczny obraz piłkarskiego fenomenu. Bo Cruyffa i jego geniuszu nie sposób zaszufladkować.
Piotr Żelazny, Kopalnia. Sztuka futbolu, Viaplay
Na żadną książkę nie czekałem tak szczególnie, jak na tę opowieść o człowieku, który dał nową tożsamość Holendrom i Katalończykom, a przy okazji jeszcze wymyślił piłkę nożną po raz kolejny.
Michał Okoński, „Tygodnik Powszechny"
Ludzkie życie to z reguły góry i doliny. Po frustracji, przygnębieniu czy bezsilności głównie przychodzą lepsze momenty, pełne satysfakcji czy spełnienia. I na odwrót! Jednak życie Johanna Cruyffa zdaje się zaprzeczeniem tej tezy. Owszem, jako dzieciak ma pod górkę, jednak potem już nigdy nie schodzi poniżej ośmiu tysięcy metrów nad poziomem morza. Himalaje futbolu!
Autor zabiera nas w idealną podróż, dzięki której możemy zrozumieć, jak niepozorny chłopak staje się geniuszem porywającym tłumy. Jak poprawnie, że ta książka to cegła: przyjemność dłużej trwa! A wszystko dzięki piłce nożnej, rewelacyjnej windzie do lepszego świata.
Paweł Czado
Johan Cruyff był wizjonerem, organizatorem i filozofem, który równocześnie na boisku, jak i poza nim wychodził z założenia, iż zasady są po to, by je zmieniać. Dzięki takiemu podejściu zaoferował światu nowy sposób interpretowania futbolu. Auke Kok zdjął lukier z najwybitniejszego piłkarza w historii Królestwa Niderlandów i przedstawił go takim, jakim naprawdę był. Ta książka to nie jest kolejna laurka dla Cruyffa, tylko opowieść o uliczniku z Betondorp, który nie uznawał kompromisów i zawsze stawiał na swym.
Marcin Mendelski, Nieobiektywny kibic
Książka, która nie pozostawia wątpliwości: współczesny futbol, tak na boisku, jak i poza nim, zaczął się od Cruyffa.
Michał Trela, CANAL+SPORT
BIOGRAM
Auke Kok – holenderski historyk, pisarz, dziennikarz i felietonista, specjalizujący się w literaturze faktu. Autor kilku bestsellerów, zdobywca wielu nagród, którego dzieło 1936. We went to Berlin zostało wybrane Sportową Książką Roku 2017 w Holandii. Nazywany jest często „pisarzem totalnym" na wzór określenia „futbol totalny", używanego wobec holenderskiej reprezentacji piłkarskiej, która w 1974 roku dotarła do finału mundialu. On sam poczytuje ten tytuł za najlepszy z osiągalnych komplementów.