Słowem redaktorów Monografia „Wybrane aspekty w zarządzaniu organizacją XXI wieku" jest skutkiem teoretycznych i ergonomicznych badań wielu autorów z zróżnicowanych ośrodków akademickich, których głównym celem w przedstawionych rozdziałach jest dostarczenie metod i porad dla rozwiązywania nowych wyzwań w zarządzaniu współczesnymi organizacjami.
Zarządzanie to zestaw działań wykorzystujących posiadane zasoby dla osiągania zamierzonych rezultatów. Istotą funkcji zarządzania jako specyficznego rodzaju regulacji wykonywanych zbiorowo przez jednostki organizacyjne, jest w szczególności formułowanie celu działania, planowanie, organizowanie struktur i określanie procedur funkcjonowania i kontrolowanie realizacji zamierzonych celów.
Poszczególne rozdziały stanowią równocześnie teoretyczne, jak i poręczne odniesienie do problematyki zarządzania, gdzie wspólnym obszarem zainteresowań jest współczesne zarządzanie organizacją XXI wieku.Współczesne organizacje stanęły w obliczu nowych realiów gospodarowania, które zmodyfikowały sposób zarządzania i podejście menedżera, zarówno do dynamicznie zmieniającego się otoczenia, jak i do coraz bardziej wymagających pracowników.
Wraz z pojawieniem się na rynku pracy przedstawicieli młodej generacji, kadra menedżerska stanęła przed wyzwaniem międzypokoleniowego zarządzania, polegającego na stworzeniu skutecznego klimatu współpracy, w którym wszyscy wspólnie dążą do wyróznionego celu bez względu na występujące różnice.
W ten sposób wybór problematyki stanowi też nawiązanie do przyszłych problemów społeczno–gospodarczych. Obecna globalizacja zmusza podmioty gospodarcze do modyfikacji dotychczas użytkowanych koncepcji zarządzania albo utworzenie jej na nowo według obowiązujących norm, zasad, a choćby trendów na rynku.
W ramach interdyscyplinarnych badań naukowych ukazanych w monografii szczególną uwagę zwrócono na problematykę współczesnego zarządzania zasobami ludzkimi, sytuacji znikomych i średnich przedsiębiorstw z perspektywy pracodawców i kreatywne i postępowe komponenty zarządzania w systemie społeczno – gospodarczym.
Jako redaktorzy niniejszej monografii mamy nadzieję,sporo przedstawionych zagadnień będzie motywowało czytelnika do zainteresowania się tą problematyką, co przełoży się na podjęcie własnych dociekań i nowych rozwiązań omówionych problemów badawczych.
redaktorzy naukowy Prof. Pcz Joanna Nowakowska Grunt Dr inż. Ireneusz Miciuła